19-100 Mońki    ul. Białostocka 25;    tel. 85 716 27 43;    e-mail:    biblioteka4dzieci@op.pl

Spotkania autorskie z Arkadiuszem Niemirskim


W dniu 3 listopada 2009r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach zaprosił uczniów monieckich szkół podstawowych oraz gimnazjalistów na dwa (dwugodzinne) spotkania autorskie z Arkadiuszem Niemirskim - zootechnikiem, satyrykiem, który bywa dziennikarzem oraz autorem książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Arkadiusz Niemirski (1962) w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia pisał teksty satyryczne i prezentował je w audycjach rozrywkowych Programu III Polskiego Radia. Poza tym występował na estradzie m.in. w "Kabarecie i...", współtworzonym wraz z Dariuszem Olakiem. Po 1989 roku zajął się pracą naukową, którą zakończył rezygnacją z doktoratu w dziedzinie ekologii. W 2000 roku zadebiutował powieścią Pan "Samochodzik i skarby wikingów". Później napisał 17 książek będących kontynuacją popularnej serii powieści o Panu Samochodziku (Zbigniewa Nienackiego). Jak sam twierdzi podjął się tego zadania dlatego, że postać Pana Samochodzika, pełnego dobrych chęci, patriotycznych uczuć i zamiłowania do dzieł sztuki, była zawsze bliska jego sercu i naturze.

Obecnie Arkadiusz Niemirski zajmuje się wyłącznie "oryginalną" twórczością literacką, w tym twórczością dla młodzieży, dla której napisał takie powieści jak: "Bożek templariuszy", "Pojedynek detektywów", "Testament bibliofila", "Tajemnica Fabritiusa". Książki wydaje pod pseudonimem artystycznym i nie ujawnia swego prawdziwego nazwiska.

Wyobraźnia autora połączona z jego wiedzą i fascynacją między innymi: historią, zabytkami, dziełami sztuki, ekologią i żeglarstwem sprawiła, że w jego książkach, panuje nastrój wielkiej przygody, tajemnicy i fascynacji. Akcja książek toczy się w znanych i mniej znanych zakątkach Polski. Każde z tych miejsc jest wyjątkowe i warto je poznać. Czytelnik, obok ciekawie i niebanalnie podanej wiedzy, w książkach Arkadiusza Niemirskiego znajdzie również wiele scenek mrożących krew w żyłach i zagadek (trudnych do rozwiązania).

Podczas spotkań Autor, posiłkując się pomysłowo zbudowaną prezentacją multimedialną (z muzyką oraz statycznymi i ruchomymi obrazami), wspominał swoje dorastanie, opowiadał o swoich pasjach i inspiracjach, dokonał przeglądu książek własnego autorstwa, mówił też o swoich planach wydawniczych. Poza tym zaprezentował sylwetki znanych detektywów (literackich i filmowych) oraz najsłynniejszych autorów powieści detektywistycznych. Wystąpienie urozmaicał scenkami kabaretowymi oraz dowcipami, którymi rozbawił naszych czytelników do łez. Przemycał też maleńkie dawki wiedzy m.in. o: muzyce, inkunabułach, starych drukach, ekologii, szkodliwości spędzania długiego czasu przed telewizorem oraz o skutkach nieczytania książek. Okraszając swoje wypowiedzi żartami (często z elementami autoironii) uczył młodzież trudnej sztuki śmiania się z samego siebie. Potrafił nawiązać z nią doskonały kontakt i zachęcić do aktywnego udziału w spotkaniach, które były niezwykle ciekawe i wyjątkowe. Każde z nich z pewnością na długo pozostanie w pamięci czytelników, którzy z ogromnym zainteresowaniem słuchali naszego Gościa i obserwowali jego wystąpienie, do którego Autor przygotował się bardzo profesjonalnie.

Pozostaje żywić nadzieję, iż uczestnicy spotkań wezmą głęboko do serca słowa Arkadiusza Niemirskiego mówiące o tym, że trzeba i warto czytać. Sygnały docierające od czytelników świadczą o tym, że wielu z nich stanie się sympatykami jego twórczości.

W mojej ocenie spotkania autorskie, to doskonała forma promocji czytelnictwa, zaś spotkania autorskie z Arkadiuszem Niemirskim są dodatkowo ciekawą i atrakcyjną formą inspiracji młodych umysłów.

Dziękujemy Monieckowi Ośrodkowi Kultury za udostępnienie nam sali widowiskowej.

Barbara Kuprel
Strona główna