19-100 Mońki    ul. Białostocka 25;    tel. 85 716 27 43;    e-mail:    biblioteka4dzieci@op.pl

Ewa Ostrowska w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży
Biblioteki Publicznej w Mońkach


5 listopada 2008 roku w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży gościła Ewa Ostrowska - znana i uznana współczesna polska dziennikarka i pisarka.

Ewa Ostrowska używa pseudonimów: Brunon Zbyszewski, Nancy Lane. Urodziła się w Wilejce (obecnie Białoruś). Pierwsze lata swojego życia spędziła u dziadków - Bronisławy i Witolda Kondrackich, w Landwarowie. Tam żołnierz strzelał do niej, gdy miała pięć lat, tam dowiedziała się, że jej ojciec zginął w Katyniu. Następnie mieszkała wraz z dziadkami w Ornecie na Warmii; później przeniosła się do Łodzi. Studiowała socjologię na Uniwersytecie Łódzkim. Pisywała w łódzkiej prasie. Obecnie mieszka w mazurskiej wsi.

Jest autorką wielu powieści dla dorosłych, m.in:

Jej powieści odznaczają się niezwykle interesującą fabułą, wartką i zaskakującą akcją oraz wyjątkowymi i wyraźnie zarysowanymi postaciami.

Wydaje też książki dla młodzieży, m.in.:

Adresatem swoich książek czyni też dzieci młodsze i ich rodziców:

Książki Ewy Ostrowskiej zostały przetłumaczone, m.in. na język czeski, słowacki, węgierski i rosyjski. Pisarka jest laureatką wielu nagród literackich oraz Nagrody Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży. W 1983 roku otrzymała nagrodę IBBY - za książkę "Co słychać za tymi drzwiami". IBBY to Międzynarodowa Izba do spraw Książek dla Młodych.

Program spotkania autorskiego z Ewą Ostrowską w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży w Mońkach:

Na spotkanie przybyło wielu gimnazjalistów zainteresowanych twórczością Ewy Ostrowskiej. Młodzież z zaciekawieniem wysłuchała krótkiej opowieści uczennicy Marty Chojnowskiej na temat życia itwórczości pisarki oraz mojej z nią rozmowy. Następnie Piotr Łosiewicz (jeden z uczniów) dokonał przeglądu książek dla młodzieży autorstwa Ewy Ostrowskiej. Posłużył się prezentacją multimedialną autorstwa Barbary Kuprel zatytułowaną: "Ewa Ostrowska - książki dla młodzieży". Uczniowie zauważyli, że prawie wszystkie zaprezentowane książki znajdują się w zbiorach Oddziału. Książki Ewy Ostrowskiej są czytane przez monieckich gimnazjalistów, o czym świadczą między innymi recenzje książek jej autorstwa napisane przez naszych czytelników i zaprezentowane podczas spotkania.

Karolina Skutnik - recenzja książki "Długa lekcja"
Książka Pani Ewy Ostrowskiej pt. "Długa lekcja" opowiada historię trzech różniących się od siebie, dorastających dziewcząt. Każda z nich staje przed ważnym życiowym wyborem. Bohaterkami są: Magda - zagubiona, wiecznie buntująca się nastolatka, Ewa, która stałą się materialistką oraz Ania - pochodząca z biednej rodziny, opiekująca się domem i rodzeństwem. Moim zdaniem książka ta zawiera niezwykle ważne prawdy życiowe dotyczące dojrzewania. Ukazuje, że codzienność dorastających kobiet nie jest wcale lekka i przyjemna. Sądzę, że uczy też podejmowania decyzji, kształtowania swojej postawy wobec świata oraz pokonywania życiowych pułapek. Uważam, iż mimo to, że książka ta przeznaczona jest dla młodzieży, jest także pouczającą lekturą dla dorosłych. Pomaga z perspektywy rodzica zrozumieć świat młodych ludzi. "Długą lekcję" polecam wszystkim, których nurtują problemy dorastania i dojrzewania.

Aleksandra Palecka - recenzja książki "Bociany zawsze wracają do gniazd"
Jest to książka o nastoletniej Agnieszce, której rodzice rozstają się. Razem z matką dziewczyna musi opuścić luksusowy dom i przeprowadzić się na wieś do swoich dziadków. Będąc młodą osobą, buntuje się, chce za wszelką cenę wrócić do ojca i do wygodnego życia. Źle się czuje w nowym miejscu, pisze do taty listy, żeby ją stamtąd zabrał. W końcu rodzic po nią przyjeżdża. Ale czy Agnieszka wciąż chce wrócić do poprzedniego życia? Moim zdaniem książka ta doskonale obrazuje różnice między mieszkaniem na wsi i w mieście. Na początku bohaterka nie może przystosować się do nowego otoczenia, jednak z czasem docenia jego uroki. Uważam, że powieść ta pomaga określić hierarchię życiową i dostrzec, co w życiu jest naprawdę ważne. Gorąco polecam tę książkę wszystkim nastolatkom.

W dalszej części spotkania Ewa Ostrowska odpowiedziała na następujace pytania gimnazjalistów:

  1. Dlaczego wydawała Pani książki pod pseudonimami: Nancy Lane i Brunon Zbyszewski?

  2. Autorka odpowiedziała, iż były to kryminały, które napisała by ratować swoją sytuację finansową, a nie podpisała ich własnym nazwiskiem, bo sądziła, że 'prawdziwemu' pisarzowi nie przystoi pisać kryminałów.

  3. W "Wikipedii" przeczytałam, iż w 2007 roku ukazała się Pani książka pod tytułem "Sidła strachu". Jest to wznowienie książki "Ścigany przez samego siebie". Dlaczego zmieniła Pani tytuł i dlaczego tym razem wydała Pani książkę pod prawdziwym imieniem i nazwiskiem?

  4. Autorka poinformowała czytelników, iż stało się tak na życzenie Wydawcy, a podpisała je własnym nazwiskiem, bo dziś już nie wstydzi się swoich kryminałów.

  5. Dlaczego większość Pani bohaterek tworzona jest na zasadzie bardzo widocznych kontrastów, np. siostry w książce "Mama, Kaśka, ja i gangsterzy" lub "Co słychać za tymi drzwiami"?

  6. Autorka odpowiedziała, iż w życiu też tak bywa, że dwie siostry mogą sie bardzo różnić.

  7. W wielu Pani książkach bohaterowie wychowują się w rozbitych rodzinach. Przykładem może być książka "Długa lekcja", w której rodzice Ewy rozstają się, a Magdę wychowuje tylko matka oraz "Bociany zawsze wracają do gniazd", gdzie Agnieszka musi wyprowadzić się do dziadków, bo jej rodzice nie potrafią porozumieć się. Dlaczego ten dramat pojawia się w wielu Pani powieściach?

  8. Autorka stwierdziła, iż problem ten dotyczy wielu rodzin, w tym również jej własnej rodziny.

  9. Którą ze swoich książek uważa Pani za najważniejszą?

  10. Zdaniem autorki jest to książka pod tytułem "Owoc żywota twego".

Na zakończenie spotkania pisarka podpisywała swoje książki. Na życzenie czytelniczek pozowała wraz z nimi do wspólnego zdjęcia. Otrzymała też kwiaty od uczniów.

Biblioteka serdecznie dziękuje paniom Marzenie Paleckiej oraz Lidii Małgorzacie Kraszewskiej za współpracę. Wywiad z Ewą Ostrowską



Barbara Kuprel
Strona główna