19-100 Mońki    ul. Białostocka 25;    tel. 85 716 27 43;    e-mail:    biblioteka4dzieci@op.pl

Spotkanie autorskie z Ewą Ostrowską dla najmłodszych


W czwartek 16 kwietnia 2009 roku w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży ponownie gościła znana polska pisarka Ewa Ostrowska. Podczas ostatniej wizyty - w listopadzie 2008 roku - spotkała się z gimnazjalistami i uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 w Monkach. Natomiast teraz na dwa spotkania z "prawdziwą" autorką książek zaprosiliśmy dzieci młodsze - o godz. 1000 klasę III b ze Szkoły Podstawowej w Mońkach i o godz. 1200 grupę dzieci z Przedszkola w Mońkach oraz pięciolatki uczęszczające na zajęcia "Przedszkolaki w bibliotece" (wraz z rodzicami).

Do tego wyjątkowego wydarzenia dzieci przygotowywały się już od dłuższego czasu. Starsze dzieci samodzielnie czytały książki Ewy Ostrowskiej. Zaś przedszkolaki słuchały głośno czytanych książek z serii "Z supełkiem". Są to mądre, ciepłe, bardzo ciekawie i dowcipnie napisane mini-bajeczki, w których autorka porusza niezwykle ważne problemy takie jak np.: dziecięca samotność ("Adam i miś"), strach ( "Mamusia i krokodyl Kamila"), poszukiwanie akceptacji ("Pierścioneczek"). Książeczki te pomagają dzieciom radzić sobie w trudnych sytuacjach. Zaś dorosłym podpowiadają, jak zrozumieć dzieci i jak pomóc im w rozwiązywaniu ich kłopotów.

Pani Ewa Ostrowska, emanująca ciepłem i życzliwością, potrafiła nawiązać doskonały kontakt z małymi słuchaczami. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem słuchały jej wypowiedzi. Następnie skorzystały z przywileju zadania pytań autorce. Chciały dowiedzieć się m.in.: czy trudno jest pisać książki dla dzieci, skąd p. Ewa czerpie pomysły do swoich książek, ile ma lat, gdzie mieszka, kiedy zaczęła pisać książki, jaki był tytuł pierwszej napisanej przez nią książki i jak zatytułowała swoją ostatnią książkę? Autorka udzieliła odpowiedzi na każde zadane przez dzieci pytanie. Na zakończenie spotkania podpisywała książki swojego autorstwa, w które dzieci zaopatrzyły się przed spotkaniem.

Barbara Kuprel
Strona główna