19-100 Mońki    ul. Białostocka 25;    tel. 85 716 27 43;    e-mail:    biblioteka4dzieci@op.pl

FERIE 2020


Dzień I

21 stycznia 2020 roku w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach odbyły się pierwsze zajęcia z cyklu „FERIE 2020”. Dzieci w nich uczestniczące wykonały gałgankowe laleczki z kolorowych tkanin oraz z waty. Zajęcia upłynęły w radosnej atmosferze tworzenia i wzajemnego poznawania się.


Dzień II

22 stycznia 2020 roku w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „FERIE 2020”. Podczas ich trwania uczestniczki zajęć kontynuowały tworzenie gałgankowych laleczek. Przyszyły im włosy wykonane z kolorowej włóczki i przyozdobiły je kokardkami. Na ich buziach namalowały oczy i usta. Na zakończenie zajęć narysowały portrety swoich laleczek.

Dzień III

23 stycznia 2020 roku w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „FERIE 2020” - pod nazwą „Pachnąca Mydlarnia (r)Ewelka”. Prowadziła je dr Ewelina Brzozowska Ewelina Brzozowska pracująca w Dziale Popularyzacji Nauki Białostockiego Parku Naukowo - Technologicznego, która zapoznała uczestniczki zajęć z chemicznymi podstawami produkcji mydła. Poinformowała też je skąd czerpać surowce do wyrobu mydełek DIY oraz pomysły na mydełka. Następnie, wspólnie z dziećmi, przygotowała mydełka według ich własnych pomysłów. Mydełka te, po wyjęciu z foremek i zapakowaniu ich do celofanowych woreczków, dziewczęta zabrały ze sobą do domu. Na zakończenie zajęć były podziękowania dr Ewelinie Brzozowskiej oraz pamiątkowe dyplomy wręczone przez nią wszystkim uczestniczkom zajęć.

Dzień IV

24 stycznia 2020 roku w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „FERIE 2020” - pod nazwą „Tkanie na bardku”, które prowadziła pani Barbara Pac – właścicielka Wioski Tematycznej Pacowa Chata Przysiółek Szlachecki w Krypnie. Zapoznała ona dzieci z pradawną techniką tkacką i zachęciła je do wykonania własnoręcznie kolorowych krajek na bardku. Poza tym pokazała dziewczętom jak z nitek zrobić ozdobne sznureczki używając tylko własnych palców. Wszystkie uczestniczki zajęć opuszczały bibliotekę z własnoręcznie wykonanymi bransoletkami (z kolorowych krajek i sznureczków).


Dzień V

28 stycznia 2020 roku w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „FERIE 2020” - pod nazwą „Slime nie jedno ma oblicze”. Prowadziła je dr Ewelina Brzozowska pracująca w Dziale Popularyzacji Nauki Białostockiego Parku Naukowo - Technologicznego, która zapoznała dzieci z historią oraz podstawami tworzenia slime. Następnie wspólnie z nimi tworzyła slime z różnych produktów z dodatkiem barwników, zapachów, kolorowych kuleczek i cekinów. Dziewczęta z wielka radością sprawdzały właściwości każdego własnoręcznie wykonanego slime. Na zakończenie zajęć były podziękowania dr Ewelinie Brzozowskiej oraz pamiątkowe dyplomy wręczone przez nią wszystkim uczestniczkom zajęć, które zabrały do domu swoje slime wykonane podczas zajęć.
Dzień VI

29 stycznia 2020 roku w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „FERIE 2020” - pod nazwą „Bezpieczny klej”. Podczas zajęć dzieci, wspólnie ze mną, sporządziły klej z mąki i z wody. Taki klej nazywany jest klajstrem i posiada wiele zalet. Jest łatwo dostępny - można zrobić go w domu zwłaszcza, gdy zabraknie nam kleju. Nie zawiera konserwantów i innych niebezpiecznych chemicznych dodatków. Jest bardzo tani - już jedna łyżka mąki pozwala uzyskać sporą ilość kleju. Jest ekologiczny - klej ten nie posiada opakowania, możemy go sporządzić w naczyniu wielorazowego użytku. W związku z tym nie zaśmiecamy naszego środowiska.

W dalszej części zajęć dziewczęta przelały klej do kilku kubeczków, do których dodały farbę plakatową w różnych kolorach. W ten sposób uzyskały zagęszczoną farbę – o innym kolorze w każdym z kubeczków. Po czym, malując na kartkach papieru, sprawdzały właściwości tej farby. Zajęcia upłynęły w atmosferze zaciekawienia i rozbawienia.
Dzień VII

30 stycznia 2020 roku w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „FERIE 2020” - pod nazwą „Bez pośredników”. Podczas zajęć, przy wspólnym stole, herbacie i innych smakołykach, ćwiczyliśmy komunikowanie się bez pośredników takich jak telefon komórkowy, tablet, czy komputer. Uczestniczki zajęć zapisały, na odrębnych karteczkach, zagadnienia do dyskusji. Wszystkie karteczki zostały umieszczone w jednym pudełku. Następnie odbywało się losowanie zagadnień i prowadzenie rozmów o ważnych sprawach dziewcząt. Rozmawialiśmy o: szkole, rodzeństwie, wakacjach, feriach, planach na przyszłość oraz o domowych zwierzętach. Myślę, że taka forma spotkania dziewczętom bardzo się podobała, gdyż po upływie czasu przewidzianego na zajęcia nie miały one ochoty na ich zakończenie.

Bardzo dziękuję tym dziewczętom, które po zajęciach pomogły mi w pracach porządkowych.

Dzień VIII

31 stycznia 2020 roku w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach odbyły się ostatnie zajęcia z cyklu „FERIE 2020” - pod nazwą „Fantazja”. Ich uczestniczki tworzyły własnoręcznie sztuczną biżuterię z koralików i filcu. Każda z nich wykonała broszkę lub bransoletkę – zgodnie z własnym życzeniem i fantazją.

Wszystkie spotkania zorganizowane w czasie tegorocznych ferii przebiegały w atmosferze zaciekawienia i rozbawienia. Mam nadzieję, że zrekompensowały one dziewczętom, chociaż w minimalnym stopniu, brak śniegu.

Barbara Kuprel
Strona główna