19-100 Mońki    ul. Białostocka 25;    tel. 85 716 27 43;    e-mail:    biblioteka4dzieci@op.pl

Warsztaty z dr Małgorzatą Iwanowicz


23 października 2008 roku gościem naszej Biblioteki była dr nauk humanistycznych Małgorzata Iwanowicz, autorka kilkudziesięciu książek edukacyjnych z zakresu ortografii, słownictwa i frazeologii, praktycznej stylistyki, m.in.:

Wydała dwa tomiki poetyckie: "W oczekiwaniu", "Biała mysz". Jest popularyzatorką piękna i kultury języka polskiego. W wolnych chwilach maluje i fotografuje.

Dr Małgorzata Iwanowicz przeprowadziła bardzo interesujące warsztaty z udziałem monieckich uczniów. W związku z remontem pomieszczeń bibliotecznych spotkania zorganizowano w szkołach.

Warsztaty składały się z:

Dzieci doskonale poradziły sobie z wykonaniem wszystkich zadań. Były aktywne i otwarte. Za co zostały pochwalone przez dr Małgorzatę Iwanowicz.

Serdecznie dziekujemy p. Alicji Kamińskiej oraz p. Agnieszcze Januszewskiej za pomoc w organizacji spotkania.

Drugie spotkanie, na temat: "Dlaczego ogórek nie śpiewa? Postaw śmiało pytania i naucz się odpowiadać", odbyło się w Gimnazjum w Mońkach z udziałem grupy uczniów z klas I i III.

Warsztaty dla gimnazjalistów składały się z:

Podczas zajęć praktycznych uczniowie pracując w grupach:

Księga pytań I grupy uczniów:
 1. Co mówi prawdę o stworzeniu człowieka: religia, czy biologia?
 2. Dlaczego społeczeństwo boi się "być sobą"?
 3. Ile jest liczb?
 4. Jaki kolor ma czerwony samochód?
 5. Jesteś pilotem samolotu, do którego w Londynie wsiadło 20 osób, w Nowym Jorku wysiadło 7,
  w Moskwie wsiadło 15, w Warszawie wysiadło 10. Ile pilot ma lat?

Pytanie "do świata" I grupy uczniów: Jaki świat zostawimy swojemu potomstwu, jeśli nie szanujemy przyrody i zaśmiecamy nasze środowisko?

[Skład grupy: Justyna Snarska, Emilia Klimaszewska, Monika Daniłowska, Aleksandra Sulima, Tomasz Wiszowaty, Piotr Augusewicz, Adrianna Malinowska, Bernard Hinz, Daria Molska, Sandra Bujno].

Księga pytań II grupy uczniów:

 1. Dlaczego ludzie ranią się wzajemnie?
 2. Czemu jesteś taka gruba?
 3. Lubisz ogórki z ketchupem?
 4. Mamo, kochasz mnie?
 5. Dlaczego Tinky Winky jest homoseksualistą?

Pytanie "do świata" II grupy uczniów: Świecie! Dokąd zmierzasz?

[Skład grupy: Patryk Dobreńko, Luiza Bogdanowicz, Karolina Skutnik, Sylwia Modzelewska, Klaudia Okulska, Anna Masłowska, Michał Furtek, Maja Masłowska, Monika Juchniewicz, Marlena Mocarska].

Księga pytań III grupy uczniów:

 1. Co stanie się z nami po śmierci?
 2. Skąd wiemy, że wierzymy w prawdziwego Boga?
 3. Czemu ławka ma nogi, a nie chodzi?
 4. Jak się nazywasz?
 5. Dlaczego nie można wybrać płci swojego dziecka?

Pytanie "do świata" III grupy uczniów: Kiedy nastąpi koniec świata?

[Skład grupy: Sylwia Iwanicka, Ewelina Malinowska, Maja Laskowska, Dominika Wróblewska, Zuzanna Szypcio, Małgorzata Jaworowska, Eliza Gadomska, Joanna Zawistowska, Karina Kuczyńska, Damian Tomczuk].

Księga pytań IV grupy uczniów:

 1. Dlaczego społeczeństwo staje sie coraz bardziej konformistyczne?
 2. Czemu chowasz twarz za tą maską?
 3. Dlaczego wino, które jest żółte jest nazywane białym, choć jest zrobione z białych winogron, które w rzeczywistości są zielone?
 4. Czy zielony jest zielonym?
 5. Czy zgodzisz się ze stwierdzeniem, że szatan jest symbolem wolności i buntu?

Pytanie "do świata" IV grupy uczniów: Dlaczego krytykujecie to, że nikt nie naprawia świata, choć sami nic z tym nie robicie?

[Skład grupy: Monika Wilczko, Marta Torebko, Marta Chojnowska, Dominika Grzegorczyk, Iza Cybulko, Aleksandra Palecka, Dawid Smuczyński].

Księga pytań V grupy uczniów:

 1. Jaki jest sens życia?
 2. Dlaczego kobiety rodzą dzieci?
 3. Czy tolerujemy osoby z inną orientacją seksualną?
 4. Dlaczego musimy się uczyć?
 5. Dlaczego ludzie są dwulicowi?

Pytanie "do świata" V grupy uczniów: Kiedy nastąpi koniec świata?

[Skład grupy: Beata Bielawiec, Joanna Sebunia, Izabela Wejs, Katarzyna Rutkowska, Dorota Stankiewicz, Maciej Smółko, Agnieszka Szaciłowksa].

Pani Małgorzata Iwanowicz nie ukrywała tego, że jest zachwycona pracą młodzieży. Gimnazjaliści oczarowali ją swoją wiedzą, inteligencją, elokwencją, dojrzałością myślenia. Nasz gość nie szczędził też słów uznania skierowanych pod adresem pań polonistek: Marzeny Paleckiej i Lidii Małgorzaty Kraszewskiej - uczestniczących w warsztatach wraz z młodzieżą, którym dziekujemy bardzo za współpracę przy organizacji spotkania.

Uczniowie również byli zafascynowani zajęciami oraz energiczną, pomysłową, wesołą i niezwykle komunikatywną osobą prowadzącą warsztaty. Swoją pozytywną opinię na temat zajęć wyrazili podczas indywidualnych rozmów, które z własnej inicjatywy prowadzili z dr Małgorzatą Iwanowicz po zakończeniu spotkania. Dziękowali też (z własnej woli) polonistkom i Bibliotece Publicznej w Mońkach za umożliwienie im udziału w warsztatach. Upewniali się, czy w przyszłości, jako uczniowie szkoły średniej, też będą mogli uczestniczyć w spotkaniach z dr M. Iwanowicz organizowanych przez naszą Bibliotekę.

Serdecznie dziękujemy: panu Janowi Leończukowi - dyr. Książnicy Podlaskiej w Białymstoku oraz pani Małgorzacie Rokickiej - kier. Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego za pomoc w orgaznizacji spotkań i za życzliwość.

Barbara Kuprel
Strona główna