19-100 Mońki    ul. Białostocka 25;    tel. 85 716 27 43;    e-mail:    biblioteka4dzieci@op.pl

Renata Opala


Z zawodu jest lekarzem internistą. Urodzona w Wilnie 24 października 1944 roku. Jej ojciec, Wiktor Ciechanowicz, był zawodowym wojskowym, działaczem AK. Jej matka, Wiktoria Krzyżanowska-Ciechanowicz również była działaczką AK (pseudonim AK "Kalina"). Jest autorką wspomnień z tamtych czasów pod tytułem: "Śladami wspomnień" (Poznań, 2001).

Renata Opala od lat spełnia swoje marzenia pisząc i publikując książki dla dzieci i młodzieży. O pisaniu dla dzieci myślała już w dzieciństwie, ale zamiar zaczęła realizować dopiero po skończeniu studiów, specjalizacji z chorób wewnętrznych, medycyny przemysłowej i podchowaniu dwóch córek. Rozpoczęła od małych form - wierszy i opowiadań. Współpracowała wtedy z "Płomyczkiem", "Świerszczykiem", "Małym Gościem Niedzielnym", wydawanym przez TOZ miesięcznikiem "Zostań Moim Przyjacielem", jak również z pisemkami dla dzieci niewidomych "Promyczek" i "Światełko". Zamieszczone w "Płomyczku" opowiadanie "Kosmiczne wakacje" zostało w całości zamieszczone przez WSIP w podręczniku dla kl.III "Podajmy sobie ręce", a obecnie już tylko fragment jest w "Wesołej szkole". MAC Edukacja zamieści teraz w podręczniku dla kl.2 zintegrowanych opowiadania "Mamo, jesteś wspaniała" i "Zasypianka" (z książki "Rudzielec").

Pierwszą książką wydaną w Wydawnictwie Poznańskim były "Kosmiczne wakacje" w 1984 roku. Potem w 1988 "Słonecznikowa Dziewczynka", a w KAW-ie "Lato z Agatą" w 1989. "Kosmiczne wakacje" zostały też w roku 2002 wydrukowane pismem Braile'a, a niedawno autorka sprzedała prawa do napisania scenariusza do filmu rysunkowego na jej podstawie. Następnie ukazały się:

Renata Opala ze zwierzętami. Kocur maine-coon rudo-biały interchampion Palomino Kashmir Blue. Kotka szylkret z białym interchampion Voices of Heart. Suczka znajdka jamnikopodobna Roksa. Autorka współpracuje z wieloma ilustratorami - między innymi z Doriną Maciejewską, Agnieszką Kłos, Katarzyną Salińską, Witoldem Jędrzejczakiem, Wandą Orlińską oraz z własną córką Agnieszką Opala - malarką, która uczestniczyła w 2008 roku w wystawie "Traces of Memory". Wystawa ta, otwarta 28 listopada w Ferrarze, przygotowana przez Trevisant International Art, obejmowała udziałem 72 artystów ze wszystkich kontynentów. Agnieszka Opala otrzymała "Premio Ercole" pierwszą nagrodę za swoje prace.

Od 1984 roku jest też hodowcą kotów i członkiem Stowarzyszenia Hodowców Kotów Rasowych w Polsce. Jej pierwszym kotem była, niebieska kotka perska. Koty z jej hodowli lokują się na czołowych miejscach na międzynarodowych wystawach kotów. Przez 10 lat była przewodniczącą II oddziału w Poznaniu. Zorganizowała 12 międzynarodowych wystaw, brała udział w organizacji jednej wystawy światowej.

Jako pisarka bywa na spotkaniach w poznańskich szkołach. Jej utwory podobają się dzieciom i nauczycielom. Cieszą się również uznaniem naszych czytelników.

Oddział dal Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach serdecznie dziękuje Autorce za podarowanie naszej bibliotece następujących książek:

                 

Barbara Kuprel
Strona główna