19-100 Mońki    ul. Białostocka 25;    tel. 85 716 27 43;    e-mail:    biblioteka4dzieci@op.pl

Wycieczka do Pacowej Chaty


14 maja 2012 roku uczniowie klasy III b Szkoły Podstawowej nr 1 w Mońkach, podczas wycieczki edukacyjnej, zorganizowanej przez wychowawczynię p. Ewę Konopka oraz Oddział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach odwiedzili wioskę tematyczną "Pacowa Chata - Przysiółek Szlachecki" w Krypnie.

Wyjazd uczniów był kontynuacją zajęć bibliotecznych pod nazwą "Wiedzieć mi się godzi, z czego chleb się rodzi", w których uczniowie klasy III b uczestniczyli w dniu 9 maja 2012 roku.

W Pacowej Chacie uczniowie, obejrzeli niektóre przedmioty (zgromadzone przez Tomasza Pac w prywatnym muzeum historyczno-etnograficznym) wykorzystywane dawniej do domowego wytwarzania chleba. Dowiedzieli się jak piekły chleb nasze babcie i prababcie. Sprawdzili, że wyrób mąki za pomocą kamiennych żaren to ciężka praca. Skorzystali też z możliwości własnoręcznego wypieku podpłomyków, czyli chleba w dawnej postaci. Później przyszedł czas na relaks, pieczenie kiełbasek w ognisku, wspólne zabawy (wicie wianków z mleczy, bicie monety w mennicy ręcznej, walki na równoważni, malowanie fabami figurek gipsowych, zabawy z chustą Klanzy) oraz na podziękowanie p. Basi Pac za przekazanie dzieciom wiedzy w atrakcyjnej dla nich formie, a także za gościnność i poświęcony nam czas.

Wszystkie dzieci były zachwycone wizytą w Pacowej Chacie. Ich pobyt w wiosce tematycznej przebiegał w atmosferze zaciekawienia i radości.Barbara Kuprel
Strona główna