19-100 Mońki    ul. Białostocka 25;    tel. 85 716 27 43;    e-mail:    biblioteka4dzieci@op.pl

PANI JESIEŃ W BIBLIOTECE


We wrześniu oraz na początku października 2007 roku Oddział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach zaprosił grupy zerowe z Przedszkola w Mońkach oraz klasy pierwsze i drugie z monieckich szkół podstawowych na pierwszą po wakacjach wizytę w bibliotece.

Dzieci z wielką uwagą słuchały opowieści o zasadach zachowania się w bibliotece oraz o zasadach korzystania z niej. Wszystkie grupy chętnie wypowiadały się na temat zasad poszanowania książki oraz znaczenia czytania w życiu człowieka.

Wykazały się znajomością aktualnej pory roku. Podzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat zjawisk zachodzących jesienią w przyrodzie. Wysłuchały głośnego czytania wierszy tematycznie związanych z jesienią. Nie potrafiły ukryć swojego zaskoczenia, gdy do czytelni weszła Pani Jesień z koszem pełnym darów. Powitały ją bardzo serdecznie i poprosiły by usiadła. Z chęcią odpowiadały na jej pytania. Cieszyły się, gdy otrzymały od niej kasztany, żołędzie, orzechy. Potrafiły wymienić również inne dary jesieni. Pomogły im w tym eksponaty wystawy zorganizowanej w czytelni.

  

Duże zainteresowanie dzieci wzbudził jeżyk (pacynka) ukryty w koszu Pani Jesieni. Był senny. Wyjaśnił dzieciom, że już ułożył się do zimowego snu w liściach pod jałowcem. Było mu jednak miło, że Pani Jesień przyniosła go do dzieci. Trochę z nimi porozmawiał. Poprzytulał się do nich i powiedział, że chce już wrócić do swojego "łóżeczka". Pani Jesień obiecała dzieciom, że zaniesie jeża do lasu.

  

Poszczególne grupy dzieci podziękowały Pani Jesieni za wspaniałe dary. Wręczały jej kwiaty, słodycze, własnoręcznie wykonane prace plastyczne, mówiły wierszyki, zapraszały ją do wspólnego tańca.

Pani Jesień żegnając się z dziećmi obiecała, że wróci tu za rok. Po jej wyjściu dzieci ze wszystkich grup stwierdziły, że Pani Jesień jest: dobra, szczodra, mądra, opiekuńcza, bogata, kolorowa, piękna.

Na zakończenie zajęć osoba prowadząca częstowała dzieci jabłkami i marchewkami. Podczas spożywania darów jesieni dzieci oglądały prezentację multimedialną pod tytułem "Bajeczne barwy jesieni".

Następnie sprawdziły jak smakuje owoc pigwy. Wypożyczyły książki do domu i wyszły z biblioteki.

Serdecznie dziękujemy Pani Kasi Grzegorczyk za wcielenie się w rolę Pani Jesieni.

Barbara Kuprel
Strona główna