19-100 Mońki    ul. Białostocka 25;    tel. 85 716 27 43;    e-mail:    biblioteka4dzieci@op.pl

PODLASCY TWÓRCY DZIECIOM - "Monieckie baśnie"

15 maja 2018 roku Oddział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach zaprosił dzieci z Przedszkola w Mońkach, dzieci z Przedszkola "Bajeczka" w Mońkach oraz uczniów klas III a i III b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mońkach na szóste spotkanie z cyklu "PODLASCY TWÓRCY DZIECIOM", który ma na celu popularyzację twórczości podlaskich autorów książek adresowanych do dzieci. Spotkanie to poświęcone było twórczości profesora Franciszka Kobryńczuka. Zgromadzona publiczność obejrzała inscenizację przygotowaną na podstawie jego książki pod tytułem "Monieckie baśnie", przez uczniów klasy III c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mońkach, pod kierunkiem wychowawczyni p. Haliny Wojtach.

Na zakończenie spotkania były kwiaty, podziękowania i ogromne brawa - świadczące o tym, że przedstawienie podobało się dzieciom, nauczycielom oraz rodzicom "aktorów", którzy przybyli obejrzeć występ swoich dzieci.

Prof. dr hab. Franciszek Kobryńczuk urodził się 13 listopada 1929 roku we wsi Długie Grzymki nad Bugiem (gmina Ceranów w powiecie Sokołów Podlaski). Zmarł 29 lipca 2016 roku w Warszawie. Był profesorem zwyczajnym w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, lekarzem weterynarii, anatomem. Był też autorem opowiadań i wierszy dla dzieci. Kilkakrotnie gościł w Mońkach. Po raz pierwszy przybył na spotkanie autorskie zorganizowane przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach w 2004 roku. Po tym spotkaniu zaczął pisać "Monieckie baśnie", które w 2005 roku zostały wydane w postaci książki przez Bibliotekę Publiczną w Mońkach. W następnym roku biblioteka wydała je ponownie. "Monieckie baśnie" doczekały się też przekładu na język hiszpański. Oprócz "Monieckich baśni" Franciszek Kobryńczuk napisał blisko 30 książek, m.in. "Laury i laurki", "Wesołe Nadbuże", "Białowieski skrzat królewski", "Nadbiebrzańskie robaczki", "Nad kołyską skrzatów", "Dębowe opowieści", "O pięknej Oksanie i jej rycerzu". Swoje utwory publikował również w czasopismach, np. w: "Misiu", "Świerszczyku", "Płomyczku", "Płomyku", "Małym Apostle", "Wieścia Sokołowskich", a nawet teksty piosenek dla dzieci.

Dziękujemy Monieckiemu Ośrodkowi Kultury za użyczenie nam sali widowiskowej.












Barbara Kuprel