19-100 Mońki    ul. Białostocka 25;    tel. 85 716 27 43;    e-mail:    biblioteka4dzieci@op.pl

Poszukiwanie zaginionej baśni

W 2013 roku Oddział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach, mając na celu promocję baśni oraz biblioteki wśród dzieci najmłodszych, zaprosił uczniów szkół podstawowych z klas I-III orazgrupy przedszkolne z Moniek na zajęcia pod nazwą "Poszukiwanie zaginionej baśni".

Podczas kolejnych zajęć dzieci ze wszystkich grup wyruszały w podróż, której celem było znalezienie zaginionej baśni. Najpierw spacerkiem udały się na dworzec kolejowy. Wsiadły do pociągu i pojechały na lotnisko do Warszawy. Później leciały samolotem. W wyniku turbulencji samolot musiał awaryjnie lądować i ponownie wystartować. Tym razem dzieci wylądowały bez przeszkód. Ale, ku ich zaskoczeniu, okazało się, że są na bezludnej wyspie. Tam sprawdziły czy nie ma zaginionej baśni na plaży, w lesie oraz na łące z polnymi makami. Niestety, nie znalazły jej. Postanowiły zbudować tratwę, aby móc opuścić wyspę. Potem upiekły pyszne ciasto czekoladowe, które zjadły z wielką przyjemnością. Następnie poszły na plażę, aby trochę odpocząć. Niestety, musiały ją opuścić, bo ciągle zalewała je morska fala. Udały się w głąb wyspy. Tam ułożyły się do snu. Rano obudził je śpiew ptaków. Dzieci szybko pobiegły do tratwy i odpłynęły nią. Po pewnym czasie zauważyły statek. Na zaproszenie kapitana weszły na jego pokład. Morska podróż upłynęła im bardzo szybko w atmosferze wspólnej zabawy. Początkowo dziewczynki grały na dziecięcych instrumentach muzycznych, zaś chłopcy tańczyli w rytm muzyki. Później nastąpiła zmiana - chłopcy grali, a dziewczynki tańczyły. Port powitał "małych podróżników" długo oczekiwanym deszczem, którzy po opuszczeniu statku wykonali taniec w rytm melodii "Deszczyk". Po czym udali się ścieżką na lotnisko. Wsiedli do samolotu i bezpiecznie wylądowali. Razem z napotkanym przewodnikiem dzieci wróciły do biblioteki, gdzie poszczególne grupy odnalazły swoją zagubioną baśń, którą na zakończenie zajęć wypożyczyły do przedszkola w celu jej wspólnego przeczytania i zilustrowania. Obiecały, że ilustracje własnego autorstwa przyniosą na następne spotkanie w bibliotece.

Na zakończenie zajęć dzieci z poszczególnych grup wypożyczyły książki do domu.

Podczas zajęć wykorzystano zabawy Klanzy, chustę animacyjną "Spadochron", nagrania różnych melodii ("Spacerek", "Jedzie pociąg", "Pieczenie ciasta", "Brzask", "Pada deszczyk") oraz zabawki - dziecięce instrumenty muzyczne.

W zajęciach uczestniczyły 3 grupa dzieci:

Barbara Kuprel
Strona główna