Oddział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach
19-100 Mońki    ul. Białostocka 25;    tel. 85 716 27 43;    e-mail:    biblioteka4dzieci@op.pl

Działalność pedagogiczna Oddziału w 2019 roku


16 grudnia
Godz.8:15 - Zajęcia biblioteczne "Historia książki" - klasa V c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mońkach.

Podczas zajęć, wspomaganych prezentacją komputerową oraz różnymi eksponatami, uczniowie: obejrzeli "gliniane tabliczki" zapisane pismem klinowym, pisali na tabliczkach woskowych, ćwiczyli korzystanie z książki w postaci zwoju, dotykali karty papirusowej, sprawdzili wytrzymałość papieru, ćwiczyli pisanie systemem Braille'a oraz oglądali książki napisane tym systemem.13 grudnia
Godz.9:15 - Zajęcia biblioteczne "Podróż do krainy baśni?" - klasa I b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mońkach.

13 grudnia 2019 roku Oddział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach odwiedziła klasa I b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mońkach. Dzieci wzięły udział w zajęciach pod nazwą „Podróż do krainy baśni”. Uczestniczyły w rozmowie kierowanej na temat ulubionych baśni, wypiły wspólnie przyrządzony magiczny napój, składający się z fantazji, radości, magii... dobroci, miłości. Następnie, po wypowiedzeniu słów: "Abra, kadabra pyszczek kota, niech się otworzą Wielkie Wrota", powędrowały do KRAINY BAŚNI. Po przejściu przez magiczne wrota i ciemne tunele dotarły do celu, gdzie czekał na nie Baj, który tysiąc bajek zna, chętnie je opowiada i lubi zadawać baśniowe zagadki. Dzieci opowiadały Bajowi o tym czego nauczyły ich baśnie. Następnie bezbłędnie odgadywały zagadki zadawane im przez Baja, który na zakończenie zajęć wszystkim dzieciom wręczył nagrody.4 grudnia
Godz.9:15 - Zajęcia biblioteczne "Czy znasz dwie Dorotki?" - klasa I a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mońkach.

Zajęcia nakierowane były na popularyzację twórczości Janiny Porazińskiej wśród najmłodszych, kształtowanie właściwych postaw dzieci oraz zachęcenie ich do korzystania ze zbiorów biblioteki.

Poprzedniego dnia pani nauczycielka przeczytała głośno dzieciom w szkole baśń autorstwa Janiny Porazińskiej pod tytułem "Dwie Dorotki", która opowiada o dwóch siostrach, o Dorotce dobrej i pracowitej oraz o Dorotce złej i leniwej.

Podczas zajęć dzieci uczestniczyły w rozmowie kierowanej na temat fabuły baśni oraz usposobienia obu Dorotek. Podjęły też próbę oceny ich zachowania. Stwierdziły, że w baśni dobro zostało nagrodzone, a zło ukarane. Następnie dziewczynki szukały zielonej skrzynki. Znalazła ją "dobra Dorotka", która swoje skarby (białe baloniki) rozdała innym dzieciom. Jej dobre zachowanie zostało nagrodzone maskotką. Na zakończenie zajęć uczniowie rozwiązali test rysunkowy sprawdzający ich znajomość fabuły baśni.

27 listopada
Godz.9:15 - Zajęcia biblioteczne "W poszukiwaniu zaginionej baśni" - klasa I a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mońkach.

Na początku spotkania dzieci wyruszyły w podróż, której celem było znalezienie zaginionej baśni Janiny Porazińskiej pod tytułem „Dwie Dorotki”. Najpierw spacerkiem udały się na dworzec kolejowy. Wsiadły do pociągu i pojechały na lotnisko do Warszawy. Później leciały samolotem. Dotarły na bezludną wyspę. Niestety, nie znalazły tam poszukiwanej baśni. Zgłodniałe dzieci, upiekły pyszne ciasto, które zjadły z wielką przyjemnością. Następnie zbudowały tratwę i opuściły wyspę. Po pewnym czasie zauważyły płynący statek. Na zaproszenie kapitana weszły na jego pokład. Morska podróż upłynęła im bardzo szybko w atmosferze wspólnej zabawy. Początkowo chłopcy grali na dziecięcych instrumentach muzycznych, zaś dziewczynki tańczyły. Później nastąpiła zmiana - dziewczynki grały, a chłopcy tańczyli. Port powitał "małych podróżników" długo oczekiwanym deszczem. Po opuszczeniu statku wykonali oni taniec w rytm melodii "Deszczyk". Po czym wszystkie dzieci wróciły do czytelni, w której na półce z książkami odnalazły poszukiwaną baśń. Pani nauczycielka obiecała, że po wypożyczeniu z biblioteki, przeczyta uczniom tę baśń w szkole. W związku z tym klasa została zaproszona na kolejne zajęcia pod nazwą „Czy znasz Dwie Dorotki”?.
25 listopada
Godz. 11:00 - Spotkanie autorskie z Zofią Redlarską

25 listopada
Godz.9:15 - Zajęcia biblioteczne "Kubuś Puchatek" - grupa "5 b" z Przedszkola w Mońkach.

Na początku wizyty dzieci zostały powitane przez bohatera spotkania. Później wysłuchały opowieści (wspomaganej prezentacją komputerową) o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach, uczestniczyły w rozmowie kierowanej na temat postaci występujących w "Kubusiu Puchatku" oraz w konkursie "Kto to jest?". Na zakończenie obejrzały kolorowe książeczki o Kubusiu Puchatku.


20 listopada
Godz. 12:50 - Spotkanie z przewodnikiem po Biebrzańskim Parku Narodowym

20 listopada
Godz. 9:45 - Zajęcia biblioteczne - "Kotek" - grupa "Czterolatki C" z Przedszkola w Mońkach.

Podczas zajęć dzieci uczestniczyły w rozmowie kierowanej o kotkach oraz oglądały książki, których bohaterem jest kotek. Wzięły też udział w zabawie pod nazwą „Mały kotek sobie śpi”. Poznały opowieść Joanny Papuzińskiej o małym kotku pod tytułem „Agnieszka opowiada bajkę”. Narysowały kotka odwróconego tyłem. Bawiły się w zabawę „Kotek na trampolinie”.
13 listopada
Godz. 10:00 - Zajęcia biblioteczne - "Jesteśmy Polką i Polakiem" - grupa sześciolatków z Niepublicznego Przedszkola Bajeczka w Mońkach.

Podczas pobytu w bibliotece przedszkolaki rozmawiały o polskich symbolach narodowych, poznały legendę "O Lechu, Czechu i Rusie”, dowiedziały się: gdzie żyją, jak wyglądają, co jedzą i jakich wrogów mają orły. Poznały też piosenkę pod tytułem „Jestem Polakiem” – tematycznie nawiązującą do znanych miejscowości i obiektów w Polsce. Zajęcia miały na celu kształtowanie u dzieci poczucia przynależności do naszej Ojczyzny.

12 listopada
Godz. 12:15 - Zajęcia biblioteczne - "Grzyby" - grupa "Sześciolatki C" z Przedszkola w Mońkach.

Podczas zajęć przedszkolaki: uczestniczyły w rozmowie kierowanej o grzybach, wzięły udział w zabawie pod nazwą „Zbieramy grzyby”, wysłuchały czytanych na głos wierszy: Jana Brzechwy pod tytułem "Grzyby" oraz Danuty Gellnerowej pod tytułem ,"Muchomor", wzięły udział w konkursie sprawdzającym ich znajomość grzybów, obejrzały książki o grzybów znajdujące się w bibliotece.

7 listopada
Godz.9:30 - Zajęcia biblioteczne - "Wycieczka do biblioteki" - grupa "Czterolatki A" z Przedszkola w Mońkach.

Podczas zajęć dzieci słuchały głośno czytanych wierszy Doroty Gellner, Juliana Tuwima oraz Wandy Chotomskiej. Bawiły się też w teatr - biorąc udział w inscenizacji wiersza "Wpadła gruszka do fartuszka".
6 listopada
Godz. 19:00 - Spotkanie autorskie z Robertem Czerniakiem

5 listopada
Godz. 9:30 - Zajęcia biblioteczne - "Orzeł" - grupa "Sześciolatki E" z Przedszkola w Mońkach.

Podczas zajęć dzieci dowiedziały się: gdzie żyją, jak wyglądają, co jedzą i jakich wrogów mają orły. Następnie poznały legendę "O Lechu, Czechu i Rusie”. Poza tym zajęcia tematycznie nawiązywały do polskiego godła narodowego, początków państwa polskiego oraz pierwszej stolicy naszej Ojczyzny.


30 października
Godz. 10:00 - Zajęcia biblioteczne - "Grzyby" - grupa "Sześciolatki E" z Przedszkola w Mońkach.

Podczas zajęć przedszkolaki: uczestniczyły w rozmowie kierowanej o grzybach, wzięły udział w zabawie pod nazwą „Zbieramy grzyby”, wysłuchały czytanych na głos wierszy: Jana Brzechwy pod tytułem "Grzyby" oraz Danuty Gellnerowej pod tytułem ,"Muchomor", wzięły udział w konkursie sprawdzającym ich znajomość grzybów, obejrzały książki o grzybów znajdujące się w bibliotece.

23 października
Godz. 9:40 - Zajęcia biblioteczne - "Grzyby" - grupa "Czterolatki B" z Przedszkola w Mońkach.

Podczas zajęć przedszkolaki: uczestniczyły w rozmowie kierowanej o grzybach, wzięły udział w zabawie pod nazwą „Zbieramy grzyby”, wysłuchały czytanych na głos wierszy: Jana Brzechwy pod tytułem "Grzyby" oraz Danuty Gellnerowej pod tytułem ,"Muchomor", wzięły udział w konkursie sprawdzającym ich znajomość grzybów, obejrzały książki o grzybów znajdujące się w bibliotece.14 października
Godz. 12:10 - Zajęcia biblioteczne - "Kotek" - grupa "O d" z Przedszkola w Mońkach. .

Podczas zajęć dzieci uczestniczyły w rozmowie kierowanej o kotkach oraz oglądały książki, których bohaterem jest kotek. Wzięły udział w zabawie pod nazwą „Mały kotek sobie śpi”. Poznały opowieść Joanny Papuzińskiej o małym kotku pod tytułem „Agnieszka opowiada bajkę”. Narysowały kotka odwróconego tyłem. Bawiły się w zabawę „Kotek na trampolinie”. Na zakończenie chętne dzieci wypożyczyły do domu książki o kotkach.
7 - 11 października
Godz. 8:00 - 12:00 "Zabawy teatralne" - zajęcia warsztatowe w ramach konkursu „Zapraszamy do gry – lokalne projekty edukacji kulturowej” ogłoszonego przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku w tegorocznej edycji Podlaskiego Pomostu Kultury

9 października
Godz. 12:00 - Zajęcia biblioteczne - "W poszukiwaniu szczęścia" - kl. IV i kl. V z SP w Kalinówce Kościelnej. .

Uczniowie wysłuchali opowieści o życiu i twórczości Hansa Christiana Andersena. Zajęcia wspomagane były prezentacją multimedialną opracowaną na podstawie książki Wioletty Piaseckiej: "W poszukiwaniu szczęścia. Baśniowa biografia Andersena" i zakończyły się konkursem sprawdzającym wiedzę dzieci o Andersenie.3 października
Godz. 10:00 - Zajęcia biblioteczne - "Warzywa" - grupa pięciolatków z Niepublicznego Przedszkola "Bajeczka" w Mońkach.

Dzieci: oglądały ilustracje prezentujące warzywa i nazywały warzywa, które na nich były widoczne, uczestniczyły w rozmowie kierowanej „Dlaczego warto jeść warzywa?”, wysłuchały głośnego czytania wierszy Jana Brzechwy pod tytułem „Na straganie” oraz Juliana Tuwima pod tytułem „Rzepka”.
1 października
Godz. 10:30 - Zajęcia biblioteczne - "Grzyby" - grupa czterolatki "Misie" z Niepublicznego Przedszkola "Bajeczka" w Mońkach.

Podczas zajęć przedszkolaki:
 • uczestniczyły w rozmowie kierowanej o grzybach,
 • wzięły udział w zabawie pod nazwą „Zbieramy grzyby”,
 • wysłuchały czytanego na głos wiersza pod tytułem „Grzyby” autorstwa Jana Brzechwy,
 • wysłuchały czytanego na głos wiersza pod tytułem „Muchomor” autorstwa Danuty Gellnerowej,
 • wzięły udział w konkursie sprawdzającym ich znajomość grzybów
 • obejrzały atlasy grzybów znajdujące się w bibliotece.

Na zakończenie zajęć chętne dzieci wypożyczyły książki do domu.


27 września
Godz. 19:00 - WIECZÓR POEZJI ŚPIEWANEJ

27 września
Godz. 10:00 - Zajęcia biblioteczne - "Warzywa" - grupa pięciolatków z Przedszkola w Mońkach.

Dzieci: oglądały ilustracje prezentujące warzywa i nazywały warzywa, które na nich były widoczne, uczestniczyły w rozmowie kierowanej „Dlaczego warto jeść warzywa?”, wysłuchały głośnego czytania wierszy Jana Brzechwy pod tytułem „Na straganie” oraz Juliana Tuwima pod tytułem „Rzepka”.

Na zakończenie zajęć chętne dzieci wypożyczyły książki do domu.

26 września
Godz. 10:30 - Zajęcia biblioteczne - "Grzyby" - grupa czterolatki "Mróweczki" z Niepublicznego Przedszkola "Bajeczka" w Mońkach.

Podczas zajęć przedszkolaki:
 • uczestniczyły w rozmowie kierowanej o grzybach,
 • wzięły udział w zabawie pod nazwą „Zbieramy grzyby”,
 • wysłuchały czytanego na głos wiersza pod tytułem „Grzyby” autorstwa Jana Brzechwy,
 • wysłuchały czytanego na głos wiersza pod tytułem „Muchomor” autorstwa Danuty Gellnerowej,
 • wzięły udział w konkursie sprawdzającym ich znajomość grzybów
 • obejrzały atlasy grzybów znajdujące się w bibliotece.

Na zakończenie zajęć chętne dzieci wypożyczyły książki do domu.

26 września
Godz. 9:30 - Zajęcia biblioteczne - "Warzywa" - "Sześciolatki E" z Przedszkola w Mońkach.

Dzieci: oglądały ilustracje prezentujące warzywa i nazywały warzywa, które na nich były widoczne, uczestniczyły w rozmowie kierowanej „Dlaczego warto jeść warzywa?”, wysłuchały głośnego czytania wiersza Jana Brzechwy pod tytułem „Na straganie”, wzięły udział w inscenizacji wiersza Juliana Tuwima pod tytułem „Rzepka”.

Na zakończenie zajęć chętne dzieci wypożyczyły książki do domu.


25 września
Godz. 9:15 - Zajęcia biblioteczne - "Grzyby" - grupa "Pięciolatki B" z Przedszkola w Mońkach.

Podczas zajęć przedszkolaki:
 • uczestniczyły w rozmowie kierowanej o grzybach,
 • wzięły udział w zabawie pod nazwą „Zbieramy grzyby”,
 • wysłuchały czytanego na głos wiersza pod tytułem „Grzyby” autorstwa Jana Brzechwy,
 • wzięły udział w konkursie sprawdzającym ich znajomość grzybów
 • obejrzały atlasy grzybów znajdujące się w bibliotece.

Na zakończenie zajęć chętne dzieci wypożyczyły książki do domu.


24 września
Godz. 9:00 - Zajęcia biblioteczne - "Warzywa" - "Sześciolatki C" z Przedszkola w Mońkach.

Dzieci: oglądały ilustracje prezentujące warzywa i nazywały warzywa, które na nich były widoczne, uczestniczyły w rozmowie kierowanej „Dlaczego warto jeść warzywa?”, wysłuchały głośnego czytania wiersza Jana Brzechwy pod tytułem „Na straganie”, wzięły udział w inscenizacji wiersza Juliana Tuwima pod tytułem „Rzepka”.

Na zakończenie zajęć chętne dzieci wypożyczyły książki do domu.

4 lipca
Godz. 11:00 -13:00 - Bezpłatne WARSZTATY PLASTYCZNE dla uczniów szkół podstawowych - Dzień III.

Trzeciego dnia każde dziecko uczestniczące w warsztatach wykonało:

 • papierowego króliczka przedstawiającego ostatniego bohatera książeczki autorstwa Katarzyny Janowicz-Timofiejew pod tytułem "Albertynka",
 • laleczkę przedstawiającą pielęgniarkę z bohaterkę wiersza Doroty Strzemińskiej-Więckowiak pod tytułem "Pielęgniarka".
3 lipca
Godz. 11:00 -13:00 - Bezpłatne WARSZTATY PLASTYCZNE dla uczniów szkół podstawowych - Dzień II.

Drugiego dnia uczestniczki warsztatów wykonały (z kolorowego papieru) baranki i kurki - kolejnych bohaterów książeczki autorstwa Katarzyny Janowicz-Timofiejew pod tytułem "Albertynka".

2 lipca
Godz. 11:00 -13:00 - Bezpłatne WARSZTATY PLASTYCZNE dla uczniów szkół podstawowych - Dzień I.

Pierwszego dnia uczestniczki warsztatów słuchały głośnego czytania książeczki autorstwa Katarzyny Janowicz-Timofiejew pod tytułem "Albertynka". Następnie (z waty, włóczki i różnych tkanin, bez użycia igły) wykonały kukiełkę przedstawiającą bohaterkę poznanej książki.

15 czerwca
Godz. 17:00 - Koncert - "Muzyka filomwa".

10 czerwca
Godz.11:00 - Zajęcia biblioteczne - "Dzieje książki" - klasa IV a z SP 2 w Mońkach.

Podczas zajęć, wspomaganych prezentacją komputerową, uczniowie: obejrzeli "gliniane tabliczki" zapisane pismem klinowym, pisali na tabliczkach woskowych, ćwiczyli korzystanie z książki w postaci zwoju, dotykali karty papirusowej, sprawdzili wytrzymałość papieru, ćwiczyli pisanie systemem Braille'a oraz oglądali książki napisane tym systemem.


10 czerwca
Godz. 9:30 - „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM – LEŚNICY Z NADLEŚNICTWA KNYSZYN TEŻ” - grupy "5a" i "5c" z Przedszkola w Mońkach.

7 czerwca
Godz.9:20 - Zajęcia biblioteczne - "Mały kotek" - grupa "3a" z Przedszkola w Mońkach.

Podczas zajęć dzieci poznały opowieść Joanny Papuzińskiej o małym kotku pod tytułem "Agnieszka opowiada bajkę". Następnie uczestniczyły w rozmowie kierowanej o kotkach oraz oglądały książki, których bohaterem jest kotek. Później narysowały kotka odwróconego tyłem oraz wzięły udział w zabawie pod nazwą "Mały kotek sobie śpi".


6 czerwca
Godz.9:30 - Zajęcia biblioteczne - "Kubuś Puchatek" - grupa "6a" z Przedszkola w Mońkach.

Na początku wizyty dzieci zostały powitane przez bohatera spotkania. Później wysłuchały opowieści (wspomaganej prezentacją komputerową) o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach, uczestniczyły w rozmowie kierowanej na temat postaci występujących w „Kubusiu Puchatku” oraz w konkursie „Kto to jest?”, słuchały głośnego czytania książeczki pod tytułem „Puchatkowe mruczani”. Na zakończenie obejrzały kolorowe książeczki o Kubusiu Puchatku i pokolorowały malowankę przedstawiającą Kubusia Puchatka.
6 czerwca
Godz. 10:00 - Wycieczka do biblioteki - dzieci z Ośrodka Edukacyjno – Rehabilitacyjnego i Wychowawczego w Mońkach (grupa edukacyjna oraz oddział przedszkolny).

Dzieci zwiedziły bibliotekę, oglądały kolorowe książeczki, bawiły się pacynkami, usypiały kotka, tańczyły. Na zakończenie otrzymały laleczkę przedstawiającą główną bohaterkę książki Katarzyny Janowicz-Timofiejew pod tytułem „Albertynka”.4 czerwca
Godz.13:45 - Zajęcia biblioteczne - "Konstanty Ildefons Gałczyński - rzemieślnik słowa" - klasa VIII "b" z SP 2 w Mońkach .
Zajęcia, wspomagane prezentacją komputerową, miały na celu zapoznanie uczniów z życiem i twórczością poety.30 maja
Godz.10:10 - Zajęcia biblioteczne - "Wiedzieć mi się godzi z czego chleb się rodzi" - klasa I "c" z SP 1 w Mońkach .
Dzieci, uczestnicząc w zajęciach, zdobyły wiedzę o historii chleba i etapach jego wytwarzania oraz o roli jaką w tym procesie pełnią ludzie pracujący w takich zawodach jak: rolnik, młynarz, piekarz. Dowiedziały się, że dawniej chleb otaczany był szczególnym szacunkiem i czcią. Poznały też przysłowia o chlebie. Słuchały głośnego czytania wiersza "Pieczywo", który napisała Bogusława Szut


29 maja
Godz.9:30 - Zajęcia biblioteczne - "Uwaga! To niebezpieczne" - grupa "5a" z Przedszkola w Mońkach.

Podczas zajęć dzieci poznały zasady bezpiecznego zachowania się w domu. Zajęcia wspomagane były prezentacją komputerową. Uświadomiły one dzieciom, w prosty i zrozumiały sposób, jakie sytuacje życia codziennego mogą być dla nich niebezpieczne i dlaczego. Następnie przedszkolaki wzięły udział w bezpiecznej zabawie z maskotką. Na zakończenie zajęć chętne dzieci wypożyczyły książki do domu.

28 maja
Godz.9:45 - Zajęcia biblioteczne - "Budowa książki" - grupa "6a" z Przedszkola w Mońkach.

Podczas zajęć dzieci poznały podstawowe elementy budowy książki takie jak: okładka, grzbiet, karta tytułowa, karty książki. Dowiedziały się też co oznaczają następujące wyrazy: tekst, autor, ilustracja, ilustrator, tytuł, wydawnictwo, księgarnia, biblioteka. Wysłuchały głośnego czytania książki pod tytułem „Karmelek” napisanej przez panią Martę Guśniowską.27 maja
Godz.9:45 - Zajęcia biblioteczne - "Budowa książki" - grupa "5a" z Przedszkola w Mońkach.

Podczas zajęć dzieci poznały podstawowe elementy budowy książki takie jak: okładka, grzbiet, karta tytułowa, karty książki. Dowiedziały się też co oznaczają następujące wyrazy: tekst, autor, ilustracja, ilustrator, tytuł, wydawnictwo, księgarnia, biblioteka. Uczyły się też używać zakładki do książek. Wzięły też udział w zabawie ruchowej tematycznie związanej z książką. Wysłuchały głośnego czytania książki pod tytułem "Karmelek" napisanej przez panią Martę Guśniowską. Na zakończenie wspólnie zaśpiewały piosenkę o bajkach. Na zakończenie wręczyły paniom bibliotekarkom ich portrety narysowane przez dzieci. W ten sposób podziękowały za możliwość udziału w bibliotecznych zajęciach oraz za wypożyczanie im książek w roku szkolnym 2018/2019.

24 maja
Godz.9:30 - Zajęcia biblioteczne - "Kubuś Puchatek" - grupa "3a" z Przedszkola w Mońkach.

Na początku spotkania dzieci zostały powitane przez bohatera spotkania. Później wysłuchały opowieści (wspomaganej prezentacją komputerową) o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach, uczestniczyły w rozmowie kierowanej na temat postaci występujących w "Kubusiu Puchatku" oraz w konkursie "Kto to jest?", słuchały głośnego czytania książeczki pod tytułem "Puchatkowe mruczani". Na zakończenie obejrzały kolorowe książeczki o Kubusiu Puchatku.
21 maja
Godz.9:30 - Zajęcia biblioteczne - "Zły humorek" - grupa "6d" z Przedszkola w Mońkach.

Dzieci wzięły udział w zajęciach pod nazwą "Zły humorek" – popularyzujących twórczości Doroty Gellner, uczących empatii oraz kształtujących umiejętność rozpoznawania i nazywania uczuć własnych oraz innych ludzi. Podczas zajęć dzieci wysłuchały głośnego czytania wiersza Doroty Gellner "Zły humorek", wzięły udział w rozmowie na temat wiersza, uczestniczyły w zabawach uczących sposobów pozbywania się złości. Słuchały głośnego czytania książeczki pod tytułem "Króliczek czuje złość". Na zakończenie zajęć zamknęły złość do worka i wyrzuciły ją do kosza na śmieci.


14 maja
Godz. 13:30 - Spotkanie autorskie z Małgorzatą Dobkowską - klasy: VIII "a" i VIII "b" z SP 2 w Mońkach.

13 maja
Godz. 10:30 - Spotkanie autorskie z Agnieszką Suchowierską - klasy: II "a" i III "a" z SP 2 w Mońkach.

10 maja
Godz.9:30 - Zajęcia biblioteczne - "Zwierzęta na wiejskim podwórku" - grupa "3a" z Przedszkola w Mońkach.

Podczas zajęć, wspomaganych prezentacją komputerową, muzyką i książkami, dzieci utrwalały podstawową wiedzę o zwierzętach mieszkających na wsi - takich jak: owca, krowa, kogut, krowa, świnia, kaczka, indyk, koń, koza, gęś. Uzupełnieniem zajęć było głośne czytanie wierszy Danuty Wawiłow „Kogucik” i „Świnka”; zabawa "Na wiejskim podwórku" oraz tańce przy muzyce.8 maja
Godz.9:30 - Zajęcia biblioteczne - "Zwierzęta na wiejskim podwórku" - grupa trzylatków z Przedszkola w Mońkach.

Podczas zajęć wspomaganych prezentacją komputerową, muzyką i książkami dzieci utrwalały podstawową wiedzę o zwierzętach mieszkających na wsi - takich jak: owca, osioł, kogut, krowa, świnia, kaczka, indyk, koń, koza, gęś. Uzupełnieniem zajęć była zabawa "Na wiejskim podwórku", tańce przy muzyce oraz oglądanie kolorowych książeczek o zwierzętach.

7 maja
Godz.9:30 - Zajęcia biblioteczne - "Mały kotek" - grupa cztero-pięciolatki z Przedszkola w Mońkach.

Podczas zajęć dzieci poznały opowieść Joanny Papuzińskiej o małym kotku pod tytułem „Agnieszka opowiada bajkę”. Następnie uczestniczyły w rozmowie kierowanej o kotkach oraz oglądały książki, których bohaterem jest kotek. Później narysowały kotka odwróconego tyłem oraz wzięły udział w zabawie pod nazwą „Mały kotek sobie śpi”. Na zakończenie wszystkie dzieci, na pamiątkę wizyty w bibliotece, otrzymały zakładki do książek, dowiedziały się też jak należy ich używać oraz rozmawiały o zasadach poszanowania książek. Potem „poleciały samolotem” do wypożyczalni, gdzie obejrzały książeczki przeznaczone dla ich grupy wiekowej i dowiedziały się co trzeba zrobić, żeby zapisać się do biblioteki.
25 kwietnia
Godz. 18:00 - Wieczór poetycki Mirosława Brozio

13 kwietnia
Godz. 16:30 - Wieczór poetycki "Z wyżyn szczęścia, z wyżyn cierpienia"

5 kwietnia
Godz.10:00 - Zajęcia biblioteczne - "Zwierzęta na wsi" - grupa "6a" z Przedszkola w Mońkach.

Podczas zajęć, wspomaganych prezentacją komputerową, muzyką i książkami, dzieci utrwalały podstawową wiedzę o zwierzętach mieszkających na wsi - takich jak: owca, osioł, kogut, krowa, świnia, kaczka, indyk, koń, koza, gęś. Uzupełnieniem zajęć była zabawa "Na wiejskim podwórku", "Rysowanie świnki" oraz tańce przy muzyce.
4 kwietnia
Godz.9:30 - Wycieczka do biblioteki - grupa trzylatków z Przedszkola "Bajeczka".

Dzieciaki obejrzały szmacianą książeczkę o piesku oraz kolorowe książeczki o innych domowych zwierzętach. Słuchały głośnego czytania książeczki o nieśmiałym kotku. Uczestniczyły w zabawach ruchowych: "Mały kotek sobie śpi" oraz "Kołysanie kotka". Zwiedziły wypożyczalnię książek.
3 kwietnia
Godz.9:30 - Zajęcia biblioteczne "Motyle" - grupa "5c" z Przedszkola w Mońkach.

Zajęcia miały na celu zapoznanie dzieci z poszczególnymi etapami rozwoju motyla. Podczas zajęć dzieci obejrzały książki o motylach i gąsienicach oraz prezentację komputerową demonstrującą kolejne fazy rozwoju motyla. Wykonały kolorowe motyle z papieru i przykleiły je na papierowe słomki. Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało zakładkę do książek w kształcie motyla.2 kwietnia
Godz.10:30 - Wycieczka do biblioteki - grupa trzylatków z Przedszkola "Bajeczka" w Mońkach.

Dzieci wysłuchały głośnego czytania wierszy Doroty Gellner, Danuty Wawiłow oraz Danuty Gellnerowej. „Poleciały samolotem” do wypożyczalni, żeby obejrzeć książeczki adresowane do ich grupy wiekowej. Następnie wzięły udział w zabawach: "Wpadła gruszka do fartuszka" oraz „Mały kotek sobie śpi” - tematycznie związanych z obejrzanymi książeczkami. Na zakończenie spotkania otrzymały zakładki do książek zachęcające je do czytania oraz do korzystania ze zbiorów biblioteki.
1 kwietnia
Godz.9:30 - Wycieczka do biblioteki - grupa trzy-czterolatków z Przedszkola w Mońkach.

Dzieci obejrzały pomieszczenia biblioteczne. Słuchały głośnego czytania wierszy Doroty Gellner, Juliana Tuwima oraz Wandy Chotomskiej. Bawiły się też w teatr - biorąc udział w inscenizacji wiersza "Wpadła gruszka do fartuszka". „Poleciały samolotem” do wypożyczalni, żeby obejrzeć książeczki adresowane do ich grupy wiekowej. Na zakończenie spotkania otrzymały zakładki do książek zachęcające je do czytania oraz do korzystania ze zbiorów biblioteki.

29 marca
Godz.10:00 - Wycieczka do biblioteki - grupa pięciolatków z Przedszkola "Bajeczka" w Mońkach.

Przedszkolaki wzięły udział w rozmowie kierowanej na temat biblioteki, księgarni oraz znaczenia czytania w życiu dzieci. Słuchały głośnego czytania, wspomaganego prezentacją komputerową, wierszy autorstwa Doroty Gellner, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Wandy Chotomskiej oraz wierszowanej baśni Wiery Badalskiej. Uczestniczyły w zabawie ruchowej „Mądra rzeka” – opartej na tekście Edyty Zarębskiej i Roberta Zarębskiego oraz muzyce Roberta Zarębskiego. Następnie obejrzały książeczki adresowane do ich grupy wiekowej. Dowiedziały się, że mogą odwiedzać bibliotekę wspólnie z rodzicami. Na zakończenie zajęć "poleciały samolotem" do regałów, na których ustawione są książki adresowane do pięciolatków. Przed powrotem do przedszkola każde dziecko otrzymało zakładkę do książek zachęcającą do korzystania z biblioteki.
28 marca
Godz.9:30 - Zajęcia biblioteczne "Motyle" - grupa "6d" z Przedszkola w Mońkach.

Podczas zajęć dzieci, bawiąc się, poznawały poszczególne etapy rozwoju motyla, ćwiczyły zmysł równowagi, zdolność do pracy w grupie oraz umiejętność uczestniczenia w zabawie z elementami improwizacji ruchowej, obejrzały książki o motylach oraz prezentację multimedialną tematycznie związaną z cyklem rozwoju motyla. Następnie przedszkolaki wykonały kolorowe motyle z papieru i przykleiły je na papierowe słomki. Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało zakładkę do książek w kształcie motyla.

27 marca
Godz.9:30 - Zajęcia biblioteczne "Wiosna" - grupa "6 c" z Przedszkola w Mońkach.

Na początku spotkania dzieci, podczas rozmowy kierowanej, wykazały się znajomością charakterystycznych właściwości czterech pór roku. Następnie przedszkolaki obejrzały prezentację komputerową demonstrującą zdjęcia wiosennych kwiatów i ptaków, słuchały dźwięków wydawanych przez różne ptaki i starały się je naśladować, uczestniczyły w zabawie ruchowej pod nazwą "Idzie wiosna". Na zakończenie obejrzały kolorowe książeczki o wiośnie.


26 marca
Godz.9:30 - Zajęcia biblioteczne "Wiersze Pana Juliana" - grupa trzylatków z Przedszkola w Mońkach.

Podczas zajęć dzieci obejrzały zdjęcia prezentujące Juliana Tuwima. Dowiedziały się, że bardzo lubił on zwierzęta. Miał swojego psa Dżońcio, o którym napisał wiersz. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały głośnego czytania tego utworu. Poza tym dzieci poznały takie wiersze jak: "Cuda i dziwy", "Bambo", "Ptasie plotki". Ich głośne czytanie wspomagane było prezentacjami komputerowymi. Na zakończenie dzieci oglądały kolorowe książeczki z wierszami Pana Juliana.20 marca
Godz.9:30 - Zajęcia biblioteczne "Wiosna" - grupa pięciolatki "c" z Przedszkola w Mońkach.

Na początku spotkania dzieci, podczas rozmowy kierowanej, wykazały się znajomością charakterystycznych właściwości czterech pór roku. Następnie przedszkolaki obejrzały prezentację komputerową demonstrującą zdjęcia wiosennych kwiatów i ptaków, słuchały dźwięków wydawanych przez różne ptaki i starały się je naśladować, uczestniczyły w zabawie ruchowej pod nazwą "Idzie wiosna". Na zakończenie obejrzały kolorowe książeczki o wiośnie.


19 marca
Godz.12:10 - Zajęcia biblioteczne "Motyle" - grupa "6a" z Przedszkola w Mońkach.

Podczas zajęć dzieci, bawiąc się, poznawały poszczególne etapy rozwoju motyla, ćwiczyły zmysł równowagi, zdolność do pracy w grupie oraz umiejętność uczestniczenia w zabawie z elementami improwizacji ruchowej, obejrzały książki o motylach oraz prezentację multimedialną tematycznie związaną z cyklem rozwoju motyla. Następnie przedszkolaki wykonały kolorowe motyle z papieru i przykleiły je na papierowe słomki. Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało zakładkę do książek w kształcie motyla.

18 marca
Godz.12:10 - Zajęcia biblioteczne "W domu naszych dziadków i pradziadków" - kl. III a SP 2 w Mońkach.

Zajęcia miały na celu przybliżenie dzieciom naszej przeszłości, w której było również miejsce na realizację dziecięcych marzeń. Podczas wizyty w bibliotece dzieci wysłuchały opowieści na temat warunków życia w dawnym domu polskim - wspomaganej prezentacją komputerową demonstrującą zdjęcia wiejskich chat, mebli, naczyń, zabawek oraz innych przedmiotów używanych przez naszych przodków.


14 marca
Godz.9:30 - Zajęcia biblioteczne "Wiosna" - grupa sześciolatki "d" z Przedszkola w Mońkach.

Dzieci uczestniczyły w rozmowie kierowanej na temat różnych pór roku. Po obejrzeniu zdjęć wiosennych kwiatów, demonstrowanych w formie prezentacji komputerowej, potrafiły wymienić nazwy i kolory pachnących zwiastunów wiosny. Przedszkolaki słuchały też głosów wydawanych przez różne ptaki i starały się je naśladować. Poza tym uczestniczyły w zabawie ruchowej pod nazwą „Idzie wiosna”. Na zakończenie obejrzały kolorowe książeczki o wiośnie.12 marca
Godz.9:20 - Zajęcia biblioteczne "Wiosna" - grupa trzylatków z Przedszkola w Mońkach.

Podczas zajęć przedszkolaki:

 • oglądały zdjęcia wiosennych kwiatów,
 • uczestniczyły w rozmowie kierowanej na temat kolorów wiosennych kwiatów,
 • słuchały głosów wydawanych przez różne ptaki,
 • starały się naśladować te głosy,
 • uczestniczyły w zabawie ruchowej pod nazwą „Przyjście wiosny”,
 • oglądały kolorowe książeczki o wiośnie.
Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały zakładki do książek, zachęcające rodziców do zapisania dzieci do biblioteki.


7 marca
Godz.10:00 - Zajęcia biblioteczne "Rycerze" - grupa "5 c" z Przedszkola w Mońkach.

Bohaterem tego spotkania był rycerz, który często pojawia się w baśniach adresowanych do najmłodszych. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się kim byli, co robili, gdzie mieszkali i jakich naczyń używali rycerze, poznały kodeks rycerski, uczestniczyły w zabawie „Pasowanie na rycerza”, poznały fabułę baśni Wiery Badalskiej pod tytułem „Przepraszam, smoku”.26 lutego
Godz.13:00 - Zajęcia biblioteczne "Mały kotek" - grupa 5 "a" z Przedszkola w Mońkach.

Podczas zajęć dzieci poznały opowieść Joanny Papuzińskiej o małym kotku pod tytułem „Agnieszka opowiada bajkę”. Następnie uczestniczyły w rozmowie kierowanej o kotkach. Później narysowały kotka odwróconego tyłem oraz wzięły udział w zabawie pod nazwą „Mały kotek sobie śpi”. Na zakończenie, dzieci zapisane do biblioteki, wypożyczyły książki do domu.

26 lutego
Godz.9:30 - Zajęcia biblioteczne "Mały kotek" - grupa 6 "d" z Przedszkola w Mońkach.

Podczas zajęć dzieci poznały opowieść Joanny Papuzińskiej o małym kotku pod tytułem „Agnieszka opowiada bajkę”. Następnie uczestniczyły w rozmowie kierowanej o kotkach. Później narysowały kotka odwróconego tyłem oraz wzięły udział w zabawie pod nazwą „Mały kotek sobie śpi”. Na zakończenie, dzieci zapisane do biblioteki, wypożyczyły książki do domu.25 lutego
Godz.9:15 - Wycieczka do biblioteki - grupa trzylatków z Przedszkola w Mońkach.

Podczas pobytu w bibliotece dzieci:

 • zauważyły, że w bibliotece jest bardzo dużo książek,
 • obejrzały kolorowe książeczki o różnych zwierzętach,
 • posłuchały głośnego czytania jednej z książeczek,
 • wzięły udział w zabawie „Mały kotek sobie śpi”,
 • uczestniczyły w zabawie teatralnej „Wpadła gruszka do fartuszka”,
 • „poleciały samolotem” do wypożyczalni, żeby sprawdzić, na którym regale znajdują się książki przeznaczone dla ich grupy wiekowej.

Była to pierwsza wizyta tej grupy przedszkolaków w naszej bibliotece.

22 lutego
Godz. 18:00 - Spotkanie podróżnicze: "Syberia - przestrzeń jakiej nie znałem".

21 lutego
Godz.10:305 - Zajęcia biblioteczne "Rycerze" - grupa "6 d" z Przedszkola w Mońkach.

Bohaterem tego spotkania był rycerz, który często pojawia się w baśniach adresowanych do najmłodszych. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się kim byli, co robili, gdzie mieszkali i jakich naczyń używali rycerze, poznały kodeks rycerski, uczestniczyły w zabawie „Pasowanie na rycerza”, poznały fabułę baśni Wiery Badalskiej pod tytułem „Przepraszam, smoku”.
21 lutego
Godz.9:15 - Zajęcia biblioteczne "Rycerze" - grupa "6 a" z Przedszkola w Mońkach.

Bohaterem tego spotkania był rycerz, który często pojawia się w baśniach adresowanych do najmłodszych. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się kim byli, co robili, gdzie mieszkali i jakich naczyń używali rycerze, poznały kodeks rycerski, uczestniczyły w zabawie „Pasowanie na rycerza”, poznały fabułę baśni Wiery Badalskiej pod tytułem „Przepraszam, smoku”.

20 lutego
Godz.9:15 - Zajęcia biblioteczne "Mały kotek" - grupa 5 "c" z Przedszkola w Mońkach.

Podczas zajęć dzieci poznały opowieść Joanny Papuzińskiej o małym kotku pod tytułem „Agnieszka opowiada bajkę”. Następnie uczestniczyły w rozmowie kierowanej o kotkach. Później narysowały kotka odwróconego tyłem oraz wzięły udział w zabawie pod nazwą „Mały kotek sobie śpi”. Na zakończenie, dzieci zapisane do biblioteki, wypożyczyły książki do domu.
19 lutego
Godz. 13:00 - Spotkanie: "Biebrza wczoraj, dziś i jutro" - kl. VI "b" i VII "b" z SP 1 w Mońkach.

19 lutego
Godz. 10:00 - Spotkanie: "Biebrza wczoraj, dziś i jutro" - kl. VI "b" i VII "a" z SP 2 w Mońkach.

15 lutego
Godz. 10:30 - Spotkanie autorskie z Celiną Zubrycką" - kl. I"b" oraz kl.I "c" z SP 2 w Mońkach.

15 lutego
Godz. 9:10 - Spotkanie autorskie z Celiną Zubrycką" - kl. I "c" z SP 1 w Mońkach.

8 lutego
Godz.10:00 - Zajęcia biblioteczne "Rycerze" - grupa "5 a" z Przedszkola w Mońkach.

Bohaterem tego spotkania był rycerz, który często pojawia się w baśniach adresowanych do najmłodszych. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się kim byli, co robili, gdzie mieszkali i jakich naczyń używali rycerze, poznały kodeks rycerski, uczestniczyły w zabawie „Pasowanie na rycerza”, poznały fabułę baśni Wiery Badalskiej pod tytułem „Przepraszam, smoku”.


5 lutego
Godz.9:30 - Zajęcia biblioteczne "Czy znasz dwie Dorotki" - grupa "6 d" z Przedszkola w Mońkach.

Celem zajęć była popularyzacja twórczości Janiny Porazińskiej oraz zainteresowanie przedszkolaków baśniami.

Przed wizytą w bibliotece panie nauczycielki przeczytały w przedszkolu głośno dzieciom baśń autorstwa Janiny Porazińskiej pod tytułem "Dwie Dorotki", która opowiada o dwóch siostrach, o Dorotce dobrej i pracowitej oraz o Dorotce złej i leniwej, a także o nagrodzie, jaką każda z nich otrzymała za swoje postępowanie.

W bibliotece dzieci uczestniczyły w rozmowie kierowanej na temat fabuły baśni oraz usposobienia obu Dorotek. Podjęły też próbę oceny zachowania bohaterek baśni. Doszły do wniosku, że w baśni dobre postępowanie zostało nagrodzone, a złe ukarane. Następnie dzieci rozwiązały test rysunkowy sprawdzający zrozumienie przez nich fabuły baśni. Później dziewczynki szukały zielonej skrzynki. Znalazła ją dobra Dorotka, która swoje skarby rozdała innym dzieciom. Otrzymała za to nagrodę. Zajęcia zakończyły się wspólnym tańcem przypominającym weselny taniec dobrej Dorotki z Kowalczykiem.


1 lutego
Godz.10:00 - Zajęcia biblioteczne "Książka i teatr" - grupa dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Bajeczka" w Mońkach.

Podczas zajęć dzieci uczestniczyły w rozmowie kierowanej na temat biblioteki, książek i teatru, oglądały kolorowe książeczki o różnych zwierzątkach, uczestniczyły w zabawie pod nazwą „Mały kotek sobie śpi”, prowadziły dialogi wcielając się w rolę pacynkowych zwierząt, uczestniczyły w czytaniu wierszy z podziałem na role, odgrywały proste scenki teatralne.


31 stycznia
Godz. 10:00 - 13:00 "FERIE - 2019" - dzień VII

30 stycznia
Godz. 10:00 - 13:00 "FERIE - 2019" - dzień VI

29 stycznia
Godz. 10:00 - 13:00 "FERIE - 2019" - dzień V

25 stycznia
Godz. 10:00 - 13:00 "FERIE - 2019" - dzień IV

24 stycznia
Godz. 10:00 - 13:00 "FERIE - 2019" - dzień III

23 stycznia
Godz. 10:00 - 13:00 "FERIE - 2019" - dzień II

22 stycznia
Godz. 10:00 - 13:00 "FERIE - 2019" - dzień I

14 stycznia
Godz. 9:00 - Spotkanie autorskie z Joanną Tołoczko