19-100 Mońki    ul. Białostocka 25;    tel. 85 716 27 43;    e-mail:    biblioteka4dzieci@op.pl

Spotkanie literacko-muzyczne z autorką książek - Edytą Zarębską oraz z muzykiem i kompozytorem - Robertem Zarębskim


Oddział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach, w piątek 17 października 2014 roku zaprosił uczniów drugich klas ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mońkach na spotkanie z lubelską ilustratorką i autorką książek dla dzieci panią Edytą Zarębską oraz z jej mężem panem Robertem Zarębskim - muzykiem i kompozytorem.

Pisarka zadebiutowała własnoręcznie ilustrowaną bajką napisaną wierszem pod tytułem "Opowieści babci Gruni". Później napisała m.in. takie książki jak: "365 bajek na dobranoc", "Mój pamiętnik", "Moje ulubione dobranocki" , "Antek i Stara Jabłonka", "Zosia i fiołkowy kapelusz", "Posłuchajki. 365 bajek na dobranoc. Księżyc opowiada... historyjki na dobry sen", audiobook: "Posłuchajki. Moje ulubione dobranocki" oraz powieści dla dzieci w wieku od 6 lat napisane jako kontynuacja angielskiej serii pt. "Klub Kociaków Słodziaków":"Wielkie łowy Imbirka", "Sprytny Dymek", "Niesforny Zygzaczek". Więcej informacji na temat Autorki prezentuje jej strona internetowa www.babciagrunia.pl

Spotkanie miało na celu zainteresowanie dzieci biblioteką i książką. Czytanie przez pana Roberta fragmentu książki, dzięki jego zdolnościom interpretacyjnym, zmieniło się w teatralną scenkę, która rozbawiła dzieci do łez. Później pojawiła się pani Edyta w baśniowej kreacji, czym zaintrygowała małych widzów. Opowiedziała o swoich marzeniach z dzieciństwa. Od zawsze pragnęła zostać pisarką, ale najpierw marzyła o tym, aby nauczyć się czytać. Później, jako mała dziewczynka pisała wiersze na karteczkach. W końcu została pisarką. Jej marzenia spełniły się. Podczas spotkania nasi goście przekonywali małych czytelników, że kluczem do spełnienia pragnień bardzo często jest wiedza ukryta w książkach.

Jednym ze składników spotkania był pokaz ilustratorski "Jak powstaje rysunek" - przeprowadzony w formie emocjonującej zabawy w odgadywanie prze uczestników spotkania co rysuje pani Edyta.

Później była piosenka "Mądra rzeka" (słowa: Edyta Zarębska, Robert Zarębski; muzyka: Robert Zarębski), którą na żywo grał i śpiewał Robert Zarębski z udziałem śpiewających i klaszczących dzieci.

Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał pamiątkę w postaci kopii rysunku z autografem pisarki i ilustratorki. Były też podziękowania naszym Gościom oraz i podpisywanie książek przez Autorkę.

Rewelacyjne, interaktywne spotkanie z Edytą Zarębską i z Robertem Zarębskim przebiegało w miłej atmosferze zaciekawienia i rozbawienia. Pozostanie ono na długo w naszej wdzięcznej pamięci. Państwo Zarębscy już po raz drugi gościli w naszej bibliotece. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku odwiedzą nas ponownie.Barbara Kuprel