19-100 Mońki    ul. Białostocka 25;    tel. 85 716 27 43;    e-mail:    biblioteka4dzieci@op.pl

Szóste spotkanie z cyklu "Z biblioteki nie tak daleko"
- Spotkanie z Marcinem Obałkiem
pod nazwą "Maluchem przez Australię"


15 kwietnia 2016 roku w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach odbyło się spotkanie, adresowane do dzieci oraz dorosłych, pod nazwą "Maluchem przez Australię". Jego gościem był podlaski podróżnik Marcin Obałek - ze stowarzyszenia Czysty Świat, organizator Podlaskiego Festiwalu Kultur i Podróży ToTuToTam oraz współzałożyciel Klastra Wspierania Polskiej Gospodarki JEDNOŚĆ, bazującego na popularyzacji korzystania z polskich produktów. Opowiadał on o szalonej wyprawie Żółtego Cyrku. Była to dziewięcioosobowa grupa podróżników z Czech, Słowacji i Polski (mały fiat, dwa trabanty oraz dwa motocykle), którzy wyruszyli z Perth na południowym zachodzie Australii. Po kilku miesiącach dotarli do Darwin, po drugiej stronie kontynentu. Pokonali ponad 6 tysięcy kilometrów. Załoga czeskiego projektu Transtrabant pojawiła sie na Antypodach z inicjatywy praskiego dziennikarza i podróżnika Dana Pribana.

Doskonałym uzupełnieniem opowieści o niesamowitej wyprawie do Australii były zdjęcia przedstawiające australijskie krajobrazy.

Więcej relacji z wypraw Marcina Obałka i jego przyjaciół prezentuje portal TRAKTORIADA. Tam też zamieszczone są informacje na temat akcji "Polak potrafi" - mającej na celu społeczną zbiórkę funduszy oraz nabór uczestników ekspedycji do Ameryki Południowej - Polska Ekspedycja Amazońska, czyli prace archeologiczne nad rzeką Beni Boliwii. (Działania podróżników. można tez wesprzeć przekazując 1 % podatku na rzecz Fundacji Terra Cognita KRS 401501 z dopiskiem "akademia podróżowania").

Spotkanie zostało sfinansowane przez Fundację na rzecz Rozwoju Powiatu Monieckiego.

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu spotkań pod nazwą "Z biblioteki nie tak daleko". Dziękuję: Pani Beacie Stoczko oraz Panu Wojciechowi Smółko - z SP 1 w Mońkach za pomoc w jego organizacji.

Barbara Kuprel