19-100 Mońki    ul. Białostocka 25;    tel. 85 716 27 43;    e-mail:    biblioteka4dzieci@op.pl


Interaktywne spotkanie z historią

27 września 2011 roku gościem Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach była Pani Barbara Pac - właścicielka wioski tematycznej "Pacowa Chata - Przysiółek Szlachecki", która przybyła do biblioteki w stroju szlachcianki by spotkać się z uczestnikami cyklicznych zajęć bibliotecznych pod nazwą "Przedszkolaki w bibliotece" oraz z ich rodzicami. Pani Pac przeprowadziła niekonwencjonalne, bardzo interesujące zajęcia nakierowane na zainteresowanie naszych najmłodszych czytelników oraz ich rodziców historią szlachty.

Swoimi opowieściami o codziennym życiu szlachty, barwnym strojem oraz demonstrowanymi przedmiotami codziennego użytku z przeszłości wzbudziła duże zaciekawienie zebranej publiczności. Czterolatki z fascynacją oglądały elementy ubioru szlachcianki, przymierzały jej czepek, prały na tarze, prasowały żelazkiem na węgiel, oddzielały fasolę od grochu. Wiele radości dostarczyła im wspólna zabawa pod nazwą "Damy i rycerze". Przed jej rozpoczęciem, z pomocą rodziców, dziewczynki wykonały z gazet wachlarze, zaś chłopcy przygotowali sobie rekwizyty w postaci papierowych szabelek. Następnie przy dźwiękach muzyki rozpoczął się wspólny taniec. W odpowiednim momencie damy wachlowały się wachlarzem, a rycerze wywijali szabelką. Na zakończenie spotkania Pani Basia wręczyła wszystkim dzieciom złote dukaty oraz gipsowe upominki i zaprosiła je do odwiedzenia wioski tematycznej Pacowa Chata.

Interaktywne spotkanie z historią, odznaczające się walorami prezentacyjnymi, było niezwykłą przygodą aktywizującą wyobraźnię dzieci, angażującą jednocześnie ich różne zmysły i dostarczającą im wiedzy w sposób obrazowy i przekonywujący. "Żywa lekcja historii" uatrakcyjniła i rozszerzyła edukacyjną ofertę biblioteczną skierowaną do najmłodszych czytelników oraz ich rodziców i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

Barbara Kuprel

Strona główna