19-100 Mońki    ul. Białostocka 25;    tel. 85 716 27 43;    e-mail:    biblioteka4dzieci@op.pl

Podróże w zakątki znane i nieznane


Oddział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach, w dniu 17 kwietnia 2015 roku, zaprosił mieszkańców Moniek na niezwykłe spotkanie z pod nazwą "Podróże w zakątki znane i nieznane…". Gościem spotkania był Krzysztof Górski - człowiek o bardzo wielu pasjach, który żegluje, nurkuje, uprawia wspinaczkę, skacze ze spadochronem, jako aktor występuje w filmach (grał w takich jak: "Pan Tadeusz", "Wiedźmin", "Badziewiakowie"). Jest wielkim miłośnikiem kuchni, specjalistą od gotowania na wielką skalę, pomysłodawcą i założycielem Teatru Kulinarnego. Jest też podróżnikiem, który Afrykę Północną przemierzył konno, Chiny czym się dało, a Birmę i Kambodżę prawie autostopem.

Przybywających na spotkanie p. Krzysztof częstował ostrą, azjatycką potrawą przygotowaną na bazie cebuli i soczewicy. Następnie dzielił się z bardzo licznie zgromadzoną publicznością swoimi wrażeniami z podróży do krajów azjatyckich (Birmy, Indii i Kambodży). Opowiadał niezwykle barwnie i ciekawie o architekturze, klimacie i przyrodzie azjatyckiej oraz o ludziach tam mieszkających, o ich zwyczajach i wierzeniach, o trudnych warunkach ich życia. Na przykład w Birmie, zdaniem naszego gościa najbardziej przyjaznym kraju wśród krajów, które zwiedził, mieszkają ludzie, którzy jako jedyni na świecie wiosłują stopami.

Spotkanie odbyło się w sali widowiskowej Monieckiego Ośrodka Kultury. Współorganizatorem spotkania była Fundacja na rzecz Rozwoju Powiatu Monieckiego. Serdecznie dziękujemy Panom Błażejowi Buńkowskiemu oraz Krzysztofowi Falkowskiemu za pomoc w organizacji spotkania.Barbara Kuprel