19-100 Mońki    ul. Białostocka 25;    tel. 85 716 27 43;    e-mail:    biblioteka4dzieci@op.pl

Spotkanie z podróznikiem Tomaszem Jakimiukiem


24 października 2015 roku w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach odbyło się spotkanie z podróżnikiem Tomaszem Jakimiukiem, który urodził się i dorastał w Siemiatyczach. Obecnie mieszka w Białymstoku. Ukończył dwa kierunki magisterskie na Wydziale Zarządzania Politechniki Białostockiej (Turystyka i Rekreacja oraz Zarządzanie). Na Facebooku tak pisze o sobie: "Nie jestem nikim szczególnym, jedyne co mnie wyróżnia to moje hobby, które pokazało mi, że życie to wypadkowa różnych wydarzeń, a marzenia są tak naprawdę na wyciągnięcie ręki. Zrozumiałem, że szczupły portfel nie ma żadnego wpływu na to, co chce się zobaczyć. Złamałem wszelkie schematy, by odkryć wszystko to, co do tej pory nie było mi dane".

Podczas spotkania p. Tomasz opowiadał o podróży, którą odbył "Autostopem/Jachtostopem do Meksyku za kilka złotych". Swoje wypowiedzi ilustrował zdjęciami i filmami. Płynął jachtem przez Atlantyk, zwiedzał Karaiby, Bahamy, Meksyk…

Ta podróż dostarczyła mu niezapomnianych wrażeń. Spotkał wiele interesujących i życzliwych osób. Jego pozytywne podejście do ludzi sprawiło, że mieszkańcy zwiedzanych przez niego miejsc, których nazywa "lokalsami", zapraszali go na obiad, nocleg lub byli jego przewodnikami po mieście. Zetknął się też z freganizmem. Spotkani w podróży młodzi i wykształceni ludzie uświadomili mu, że na świecie wyrzuca się na śmieci bardzo dużo dobrej, oryginalnie zapakowanej żywności. Przekonał się, że nie jest wstydem proszenie o żywność lub nocleg w zamian za drobną pomoc/pracę. Poza tym nauczył się m.in. robić mleko ryżowe i rozłupywać orzechy kokosowe.

Pan Tomasz urzekł zgromadzonych swoim poczuciem humoru, otwartością na ludzi, optymizmem, pomysłowością, odwagą, ciekawością świata, ale też i troską o najbliższą rodzinę, z którą starał się utrzymywać stały kontakt przez Internet. O tym, że opowiadał niesamowicie interesująco i barwnie świadczy to, że przez ponad 3 i pół godziny publiczność nie miała ochoty rozstawać się z nim.

Więcej informacji - Tomasz Jakimiuk Facebook: Jak To daleko

Bardzo serdecznie dziękuję p. Radosławowi Kapica za pomoc w organizacji tego spotkania.


Barbara Kuprel