19-100 Mońki    ul. Białostocka 25;    tel. 85 716 27 43;    e-mail:    biblioteka4dzieci@op.pl


Robert Makuła: "Majestatyczne miejsca
i atrakcje turystyczne Bośni"

12 stycznia 2012 roku Oddział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach zorganizował piąte spotkanie z cyklu "Z apetytem na świat". Gościem spotkania był Robert Makuła - mieszkaniec Goniądza, z zamiłowania nurek, strażnik Biebrzańskiego Parku Narodowego, który zwiedził między innymi Bośnię, Chorwację, Szwecję, Finlandię, Danię.

Spotkanie przebiegało zgodnie z programem:
  • Powitanie i prezentacja zaproszonego gościa - Barbara Kuprel kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach.
  • "Majestatyczne miejsca i atrakcje turystyczne Bośni" - Robert Makuła.
  • Dyskusja czytelników z bohaterem spotkania.

Pana Roberta Makułę gościliśmy już w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży - jako bohatera IX i X spotkania z cyklu "Żyj z pasją". Ciekawość świata oraz chęć przeżycia pasjonującej przygody sprawiły, że w roku 1999, po miesięcznym przeszkoleniu, pojechał na misję wojskową na Bałkanach. Znalazł się w Bośni, na granicy Serbsko-Chorwackiej.

Bośnię zapamiętał jako górzysty i bardzo malowniczy kraj, którego krajobraz został zniszczony w wyniku działań wojennych. Pan Robert, posiłkując się prezentacją multimedialną oraz filmami, barwnie opowiadał o zrujnowanych miastach, o swoim żołnierskim życiu w Bośni, o trudach, z którymi borykali się Bośniacy oraz o ich obyczajach.

W przerwie spotkania zgromadzona publiczność została poczęstowana puddingiem ryżowym z bakaliami. Poza tym zgromadzeni obejrzeli wojskowy uniform Pana Roberta, figurkę Matki Boskiej przywiezioną przez niego z sanktuarium w Medjugorie oraz bośniacką rakiję w butelce, w której umieszczono cedrowy krzyż.
Barbara Kuprel
Strona główna