15 lutego 2019 roku Oddział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach zorganizował dwa spotkania autorskie pod nazwą „Strach ma wielkie oczy” z Celiną Zubrycką - autorką terapeutycznych baśni i opowiadań dla dzieci, które od 2018 roku publikuje w portalach informacyjno-rozrywkowych dla rodziców i dzieci: „MiastoDzieci.pl” i „CzasDzieci.pl”.
Celina Zubrycka urodziła się w 1971 roku w Białymstoku. Wychowywała się we wsi Kulesze-Chobotki w gminie Krypno. Szkołę Podstawową ukończyła w Długołęce. Potem uczęszczała do Liceum Ogólnokształcącego w Mońkach. Z wykształcenia jest nauczycielem języka polskiego, dziennikarzem, oligofrenopedagogiem, bibliotekarzem i nauczycielem wspomagającym. Obecnie pracuje jako nauczyciel wspomagający w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dobrzyniewie Dużym. W wolnym czasie zajmuje się malowaniem obrazów, ogrodnictwem oraz florystyką. Prywatnie jest żoną, matką dwudziestoletniej córki i ośmioletniego syna oraz właścicielką psa o imieniu Apolonia.
O jej twórczości dr hab. Anna Nosek (Instytut Filologii Polskiej, Uniwersytet w Białymstoku), w e-mailu z dnia 23 stycznia 2019, adresowanym do mnie, tak napisała:
„Pani Celina Zubrycka dała się poznać jako niezwykle utalentowana autorka opowiadań, bajek dla dzieci, publikowanych w Internecie. Oprócz walorów literackich (wartka, wciągająca akcja, humor), posiadają one cechy, które sprawiają, iż twórczość ta jest ważna. Ważna z dwóch powodów. Pierwszy to wpisana w teksty paidialność. Celina Zubrycka patrzy na świat i prezentuje go w swych utworach z punktu widzenia i w związku ze stanowiskiem dziecka. Po drugie zaś bajki tej autorki podejmują ważne, niekiedy trudne problemy, z którymi boryka się dziecko – stąd wpisują się one w nurt szeroko pojętej biblioterapii. Twórczość Celiny Zubryckiej dla dzieci zasługuje na popularyzację i przede wszystkim publikację”.
Podczas spotkań Autorka:
Na zakończenie każdego ze spotkań, przebiegających w atmosferze dziecięcego zaciekawienia, Autorka wręczyła dzieciom zakładki zachęcające je do czytania utworów jej autorstwa.
Uczestnikami spotkań byli uczniowie klasy I „c” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mońkach oraz uczniowie klas I „c” i I „b” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mońkach.